Prezident Miloš Zeman v pátek na zámku v Lánech poobědval s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). K tradiční novoroční tabuli je doprovodily manželky Ivana a Olga. Při obědě, k němuž se podávala daňčí pečeně nebo zámecká paštika, přišla řeč na domácí i zahraniční politiku, včetně vztahů Česka s Čínou nebo uvnitř Evropské unie.

Sobotka se ženou do Lán dorazili kolem 13.15 a u hlavy státu se zdrželi zhruba do 15.00, kdy bez komentáře pro média opustili areál středočeského zámku. "S panem prezidentem jsme měli možnost zhodnotit uplynulý rok a probrat alespoň některé vládní priority pro rok 2015," uvedl premiér později v tiskovém prohlášení.

"Mluvili jsme o aplikaci služebního zákona, snaze vlády vyčerpat co nejvíce prostředků z fondů EU nebo přípravě zákona o prokazování původu majetku. Dotkli jsme se koordinace zahraniční a bezpečnostní politiky státu, dalšího rozvoje vztahů s Čínou a situace uvnitř EU," poznamenal také.

Oba politici se tak bavili i o několika oblastech, v nichž jejich názory zcela nesouznějí. Například u služebního zákona se rozcházejí do té míry, že prezident normu podporovanou koalicí vetoval a po přehlasování veta sněmovnou dal podnět k jejímu přezkoumání Ústavním soudem.

Odlišný pohled se v poslední době projevil i v některých zahraničněpolitických otázkách. Sobotka se proto se Zemanem nedávno domluvil na častějších konzultacích za účasti ministrů zahraničí, obrany a šéfů obou komor parlamentu.

Místo sprostých slov vanilková zmrzlina

Asi nejhlasitější kritiky se hlava státu od ministerského předsedy před koncem roku dočkala kvůli opakovanému použití vulgarismů v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán nebo zpochybňování brutality zásahu proti demonstraci na Národní třídě 17. listopadu 1989.

Nedělní debata se ale podle všeho nesla v klidnější atmosféře. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka k ní lánští kuchaři předním politikům a jejich manželkám připravili zámeckou paštiku s lánským pečivem, po níž následoval bažantí vývar. Hlavním chodem byla daňčí pečeně se šťouchanými brambory, jako dezert hosté dostali vanilkovou zmrzlinu.

Zemana podobný slavnostní oběd čeká znovu příští týden, kdy se sejde s předsedou sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a šéfem Senátu Milanem Štěchem (ČSSD).

Novoroční obědy předních politiků jsou tradicí. Svůj první novoroční oběd ve funkci prezidenta absolvoval Zeman loni s tehdejším premiérem v demisi Jiřím Rusnokem. S ústavními činiteli v minulosti obědval i Zemanův předchůdce Václav Klaus. Mezi témata rozhovorů často patřily vztahy vlády, parlamentu a prezidenta.