Prezident Miloš Zeman navštíví v květnu Rusko. Pojede tam na oslavy výročí konce druhé světové války. Řekl to mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Pan prezident pozvání přijal, stejně jako tomu bylo loni u příležitosti oslav vylodění v Normandii," řekl k tomu Ovčáček. 

Zemanovu na oslavy konce války podpořil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). 

Podle České televize je Zeman do Ruska pozván i na oficiální návštěvu, která by se měla konat na podzim. Hrad zatím nepotvrdil, zda se oficiální setkání uskuteční.

Naopak ruský prezident Vladimir Putin je pozvaný do Česka na oslavy výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Oslavy, které budou v Česku v lednu, organizuje Evropský židovský kongres. Putina spolu s představiteli čtyř vítězných mocností druhé světové války však pozval prezident Zeman.

Podle serveru Hlidacipes.org za pozváním Putina do Česka stojí miliardář Vjačeslav Moše Kantor, který má blízko ke Kremlu a k Putinovi. Pozvání ruského prezidenta do Evropy má podle serveru prolomit krizi mezi Západem a Ruskem, která nastala po ruské anexi Krymu.

Zeman je kritizován za vstřícný postoj k Rusku a k Putinovi. Prezident v minulosti například zpochybňoval účinnost ekonomických sankcí, které na Rusko uvalil Západ. Zpochybňoval také přítomnost ruských vojáků na východní Ukrajině.