Ministerstvo financí zvažuje prodej osmi nemovitostí v centru Prahy a ze získaných peněz stavbu zcela nové budovy, do níž sestěhuje všechny zaměstnance. Přibližně 1100 úředníků by se tak nastěhovalo do nového sídla splňujícího mimo jiné i ekologické požadavky. Na projekt upozornil server HlídacíPes.org

"Máme k dispozici konzervativní odhady, že za budovy můžeme získat ke čtyřem miliardám korun. Peníze z prodeje budou bezpečně stačit na novou nemovitost pro 1100 úředníků, která bude splňovat nejpřísnější ekologické standardy. Náklady odhadujeme ve výši dvou miliard korun," upřesňuje pro HlídacíPes.org náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který má v popisu práce mimo jiné nakládání s majetkem státu. 

Co můžou finance prodat
 • dvě v Letenské ulici na Malé Straně (odhadní cena 900 milionů, respektive 90 milionů)
 • v Josefské ulici na Malé Straně (610 milionů)
 • v Dražického ulici na Malé Straně (510 milionů)
 • ve Voctářově ulici v Libni (300 milionů)
 • v Hybernské ulici na Novém Městě (230 milionů)
 • v Legerově ulici na Novém Městě (155 milionů).
 • Plán počítá i s prodejem nemovitost na náměstí Republiky, které patří podřízenému Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (odhadní cena 730 milionů)

O plánech hovoří ve své kanceláři v Letenské ulici na pražské Malé Straně. Z okna je krásný výhled na protější břeh Vltavy s budovami Rudolfina či Klementina, dominuje scenérie Karlova mostu. "Jenže tu topíme elektřinou a budova potřebuje celkovou rekonstrukci. To jsou další oblasti, kde sestěhováním celého resortu financí můžeme státu ušetřit," doplňuje náměstek Závodský.

Podle propočtů ministerstva financí si nutné opravy všech osmi budov v příštích 10 letech vyžádají okolo 300 milionů korun. Roční provozní náklady na energie, služby a údržbu se pak blíží 50 milionům. Závodský rovněž argumentuje vyšší funkčností úřadu sestěhovaného z více budov do jediné.

Za pravdu mu přitom dává například starší zkušenost ČSOB. Ta se před více než pěti lety sestěhovala do budovy v Praze-Radlicích, která pojme více než 2600 lidí. A hodlá v tom pokračovat. Stávající centrálu rozšíří o další administrativní budovu pro více než 1400 lidí.

"Opustili jsme několik architektonicky krásných, tradičních bankovních domů a přestěhovali se do vysoce efektivní a moderní administrativní budovy v Radlicích, která nám umožňuje variabilitu pracovního prostředí dle charakteru práce, jednodušší a rychlejší komunikaci, a to vše s efektivnějším provozem," říká k dosavadním zkušenostem mluvčí banky Pavla Hávová.

Transakce v číslech
 • Stěhování se týká 1,094 pracovníků
 • Prodávaná užitná plocha 53,762 m2
 • Kancelářská plocha dle CRAB 19,043 m2
 • Prodejní cena (hrubý odhad) 3,525 mld. Kč
 • Odhad nákladů na výstavbu nové budovy: 2 mld. Kč

Ministerstvo financí chce do nové budovy v "pěší dostupnosti metra" sestěhovat úředníky ministerstva i pracovníky Generálního ředitelství cel, Generálního finančního ředitelství i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. A kde nemovitost vyroste? Náměstek Závodský vidí dvě řešení.

Prvním je využití pozemku ve vlastnictví ministerstva financí v Praze–Letňanech. Jeho plocha je ovšem pro podobné účely příliš malá a bylo by nutné například ve spolupráci s hlavním městem směnit sousedící pozemky za jiné tak, aby vznikla vyhovující parcela.

Druhým řešením je vypsání veřejné soutěže. Ministerstvo financí by řeklo: "Prodáváme tyto budovy a chceme za ně tuto budovu s těmito parametry". Vítěz by pak řešil vše za úředníky, případný přebytek mezi prodejní cenou starých nemovitostí a cenou nové budovy by byl příjmem státního rozpočtu, přibližuje ideu Závodský.

Celá idea má podporu ministra financí Andreje Babiše. K uskutečnění státního "kulového blesku" je nutné změnit zákon o nakládání s majetkem státu. Jeho novelu už ale Babišův úřad pro vládu připravil.

"Uvolní nám ruce k prodeji. Aktivně můžeme začít konat v roce 2016, v roce 2015 to však můžeme celé naplánovat a připravit," vysvětluje Ondřej Závodský s tím, že půjde o pilotní projekt. Později by se ve stopách ministerstva financí mohly vydat i další resorty.

To slovenská vláda rovnou uvažuje o sestěhování všech vládních úřadů do jednoho vládního městečka. Nový komplex by měl být úspornější oproti provozu ministerstev, která dnes sídlí nejčastěji v historických budovách po celé Bratislavě. Celý projekt zvažuje ministerstvo vnitra, které společně s ministerstvem financí o záměru jedná s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj.

V Česku se ideou "vládního městečka" zabývala Topolánkova vláda v roce 2008. Ambiciózní plány však potichu vyšuměly a navazovat na ně nehodlá ani Ondřej Závodský. "Vládní městečko plánované v minulosti? To se nedá zorganizovat," říká rezolutně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

 • Veškerý obsah HN.cz
 • Možnost kdykoliv zrušit
 • Odemykejte obsah pro přátele
 • Ukládejte si články na později
 • Všechny články v audioverzi + playlist