Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat záměr zdravotnického holdingu FutureLife na ovládnutí kliniky reprodukční medicíny Gennet. Zahájil správní řízení, informaci o tom zveřejnil na svém webu. Pro holding budovaný investičním fondem Hartenberg, který hospodaří s miliardami ministra financí a majitele Agrofertu Andreje Babiše, jde zatím o největší zdravotnickou akvizici. Hodnotu transakce ani jedna ze stran neuvedla.

ÚOHS by měl o povolení transakce rozhodnout do poloviny ledna příštího roku. Posuzovat bude oblast poskytování zdravotnických služeb, konkrétně v oborech ambulantní gynekologické péče, asistované reprodukce, sexuologie a andrologie, anestezie, lékařské genetiky a urologie.

Kliniky Gennet loni utržily 360 milionů korun. Roční tržby nově vznikající zdravotnické skupiny tak podle serveru budou 1,4 miliardy korun. Skupina Gennet je rodinná firma založená v roce 1996 lékařem Davidem Stejskalem. Jeho rodina by měla v rámci vyrovnání získat minoritní podíl v holdingu FutureLife. Firma provozuje dvě kliniky v Praze, jednu v Liberci a jednu v Londýně.

Fond Hartenberg disponuje asi pěti miliardami korun. Zaměřuje se zejména na investiční příležitosti v Česku, Rakousku, Polsku a na Slovensku, uvedl už dříve Josef Janov, někdejší investiční šéf Penty, který s Babišem fond loni založil. V holdingu FutureLife soustředil fond zdravotnická zařízení.

V Česku holding FutureLife již koupil pražskou kliniku ISCARE I.V.F. a firmy Reprofit International a GynCentrum, které také provozují kliniky gynekologie a reprodukční medicíny. Letos holding získal většinový podíl ve společnosti První privátní chirurgické centrum, která pod značkou Sanus centrum provozuje kliniky v Hradci Králové, Pardubicích a Jihlavě.

FutureLife také ohlásil kapitálovou investici ve společnosti Vidia-diagnostika prostřednictvím firmy Darsena. Firma poskytuje laboratorní služby v oblasti klinické biochemie, hematologie, imunologie a alergologie a diagnostiky infekčních onemocnění. Holding rovněž převzal podíly ve slovenských farmaceutických firmách Imunoglukan a Pleuran. Dvě kliniky pod značkou Iscare koupil fond v říjnu také na Slovensku.