Garant a spoluautor pražských stavebních předpisů Pavel Hnilička dal ve čtvrtek na pražském Institutu plánování a rozvoje výpověď. Mimo jiné proto, že dostal zákaz se k nim vyjadřovat. Vyhlášku, kterou odborná veřejnost uvítala, pozastaví ministerstvo pro místní rozvoj a v Praze bude platit celostátní vyhláška. "Nastane chaos, protože v relativně krátké době tří měsíců budou v Praze platit tři předpisy po sobě," říká k tomu architekt Hnilička.

Nová rada totiž neschválila řešení, které nabízel nový radní pro územní plán Matěj Stropnický. Ten měl vyhovět ministerským výtkám. "Na jednání rady seděli jako hosté Karel Březina s Janem Slezákem, kteří se velice aktivně pustili do kritiky předpisu," říká k tomu Hnilička. Pražská rada se pak rozhodla za zavřenými dveřmi.

Ministerstvo pozastavilo stavební předpisy a Praha přijme obecnou vyhlášku. Platila někdy vůbec v Praze obecná vyhláška? 

Ne.

Co to znamená?

Nastane chaos, protože v relativně krátké době tří měsíců budou v Praze platit tři předpisy po sobě. Stará vyhláška z roku 1999, nové pražské stavební předpisy a nově ministerské vyhlášky. Pro všechny stavebníky bude dost náročné se v pravidlech vyznat.

My jsme měli nastavenou dvouletou přechodnou lhůtu, aby přechod ze starých pravidel na nová byl plynulý. Příprava projektu trvá docela dlouhou dobu. Větší projekty se chystají několik let. Když je někdo v dobré víře připraví podle pravidel, která v době, kdy na tom pracuje, platí, tak je špatně mu to pak zničehonic přeměnit.

Tím, že najednou ze dne na den začnou platit ministerské vyhlášky, tak oni nemají tuhle přechodnou lhůtu a bude to znamenat, že se všechno bude muset předělat. Na to jsme upozorňovali.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.