Úhradová vyhláška přidá příští rok na zdravotní služby deset miliard korun, nemocnice dostanou na pětiprocentní navýšení platů i kompenzaci zrušených poplatků. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Celkem by na zdravotní péči v příštím roce mělo jít 239 miliard korun.

Nárůst o devět miliard oproti letošnímu roku je z vyššího výběru pojistného, miliarda z rezervních fondů zdravotních pojišťoven. Ministerstvo zpracovává připomínky legislativní rady vlády, ve čtvrtek bude definitivní verze dokumentu hotová.

"Úhradová vyhláška na příští rok je prorůstová a zajišťuje priority, kterými jsou kompenzace zrušených regulačních poplatků, zvyšování platů a mezd o pět procent a kvalitní a dostupnou péči," shrnul ministr. Podle něj dostanou zdravotnická zařízení dostatek peněz, aby mohla fungovat bez zbytečného stresu a existenčního ohrožení.

Úhradová vyhláška stanoví hodnoty bodů, jimiž jsou oceněny léčebné a preventivní výkony, určí výši úhrad zdravotnických služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění a vymezí regulační omezení pro rok 2015.

"S tak vysokým navýšením úhrad, jaké zakotvuje vyhláška, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ve svém zdravotně pojistném plánu nepočítala. Nebude proto moci naplnit rezervní fond, jak původně plánovala," řekl její mluvčí Oldřich Tichý. Dodal, že VZP vyhlášku respektuje a udělá vše pro to, aby ekonomická situace největší pojišťovny zůstala stabilní. Definitivní stanovisko k vyhlášce vydá VZP po analýze jejích dopadů.

"Domnívám se, že přes všechny obavy se udělalo maximum pro to, aby byl pokryt jak výpadek poplatků, tak hlavně navýšení mezd, které tvoří 40 až 70 procent výdajů nemocnic," řekla předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslava Kunová. Problém vidí v tom, že procentní navýšení úhrad neodpovídá tomu, kolik nemocnice potřebují.

"Nemocnicím s nízkým podílem platů vzhledem k příjmu ze zdravotního pojištění to přinese víc peněz. Menším nemocnicím s vysokým podílem výdajů na mzdy, to vyjde jen tak tak," řekla. Ministr podotkl, že kdyby měl splnit všechny požadavky lékařů a nemocnic, potřeboval by navýšení o 50 miliard korun.

Z desetimiliardového navýšení půjde 4,2 miliardy na náhradu regulačních poplatků, navýšení úhrad za péči o 1,6 miliardy dostanou ambulance, 0,5 miliardy specializovaná centra a 3,8 miliardy lůžková péče.

Cílem úhradové vyhlášky je podpořit kvalitu a dostupnost péče, umožnit poskytovatelům růst příjmů odpovídající možnostem systému, pokračovat ve sjednocování způsobu úhrad ambulancím v nemocnicích a mimo nemocnice.

Ministr rovněž informoval, že zaměstnanecké zdravotní pojišťovny evidují ke konci roku čtyřmiliardový zůstatek a mají naplněny rezervní fondy. Všeobecná zdravotní pojišťovna má zhruba nulový zůstatek. Letos nenaplnila rezervní fond. V průběhu příštího roku splatí půlmiliardu z půjčky státu.

Více peněz mohou vydat zdravotní pojišťovny na péči proto, že stoupl výběr pojistného a další nárůst se očekává i v příštím roce. Pojišťovny také použijí na péči část peněz určených původně na vlastní provoz, konkrétně to má být 700 milionů korun. O 600 milionů by měly snížit rezervy a ty také dát na péči.