Dvě třetiny nemocnic v Česku mají dostatečné finanční zdraví. Vyplývá to z údajů společnosti HealthCare, která sestavila žebříček nejlepších nemocnic. Jednou z kategorií je právě i finanční zdraví, kde se hodnotí, zdali má nemocnice dostatek prostředků na úhradu svých závazků, jestli je hradí v přiměřeném čase, zdali není předlužená, jak investuje do svého majetku nebo zda dokáže adekvátně odměnit svůj personál. Každý tento prvek pak má v celkovém hodnocení určitou váhu. 

V kategorii fakultních a speciálních nemocnic se na první příčce umístil pražský Motol. "Je to samozřejmě tím, že je gigant a že zřejmě kvalitně spravuje svůj majetek. Mají tam excelentního náměstka. Navíc ani nedluží a platí závazky včas," říká Jakub Kovář ze společnosti NEXIA AP, která patří k odborným partnerům projektu.

Miloslav Ludvík, který Motol vede, také za jeden z důvodů úspěchu označuje svého ekonomického náměstka. "Máme vysoce kvalifikovaný analytický a ekonomický tým, který pod vedením náměstka Jiřího Čihaře dokáže nasměrovat nemocnici správným směrem s patřičným předstihem. Možná máme i o něco lepší odhad a relevantní zkušenosti, které nám dovolují se dopředu připravit na různá zdravotnická překvapení. Například vyhláška o cenách péče je vždy velké překvapení," tvrdí Ludvík, který byl v říjnu zvolen i pražským zastupitelem za ČSSD.

Na druhém místě skončil v kategorii fakultních a speciálních nemocnic Masarykův onkologický ústav v Brně, na třetím pak pražský IKEM.

V kategorii ostatních nemocnic zvítězila ta v Českých Budějovicích, která je ve městě největším zaměstnavatelem. Podle autorů žebříčku má obrat tři miliardy korun ročně a tři tisíce pracovníků. Za ní skončila nemocnice v Českém Krumlově a Oblastní nemocnice Mladá Boleslav.

Poslední jmenovaná se ale dostala na třetí příčku díky významné finanční pomoci zřizovatele. "V žebříčku jsou dvě nemocnice, které dostaly finanční injekci v desítkách milionů, aby vůbec mohly fungovat. A to je nemocnice v Mladé Boleslavi a v Příbrami. Díky tomu se posunuly výš v žebříčku, jelikož byly schopné platit své dodavatele. Jinak jsou obě výrazně ztrátové," upozorňuje Kovář z firmy NEXIA AP.

I proto není možné považovat všechny nemocnice, které jsou v žebříčku označovány jako finančně zdravé, za výborné hospodáře.

HealthCare Institute ve spolupráci s NEXIA AP a CRIF hodnotil finanční zdraví u 93 nemocnic, od kterých obdržel data v potřebném rozsahu. U zbývajících 63 nebyly všechny potřebné údaje k dispozici. Autoři žebříčku vycházeli především z účetních závěrek.

Největší váhu, konkrétně 50procentní, měly v hodnocení likvidita, platební morálka a struktura financování aktiv. 25 procent se přidělilo obměně majetku a zbylá čtvrtina výši mezd personálu.

Podívejte se na pořadí nemocnic v kategorii finanční zdraví:

 

Zdroj: HealthCare Institute - projekt Nemocnice ČR

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se