První veřejný přímý přenos zákroku na srdci v České republice budou moci sledovat lidé v pátek v poledne prostřednictvím internetové televize Kardio.tv. Zákrok provedou lékaři Fakultní nemocnice Brno, která chce on-line přenosem zvýšit povědomí veřejnosti o srdečních onemocněních. Dosud mohli přenosy operací sledovat pouze odborníci a lékaři.

Linet pronajme nemocnicím v Paříži 2700 matrací. Vydělá 288 milionů korun - čtěte ZDE

Zhruba půlhodinový zákrok je v plánu ve 12 hodin na katetrizačním sále invazivní a intervenční kardiologie Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno. Podle operatéra Petra Kaly je on-line přenos pro laiky v České republice ojedinělý.

"Dosud byly jen pro lékaře. Pro odbornou veřejnost fungují už 20 let a díky nim mohou odborníci vzájemně sledovat své operace. Ukázat zákrok veřejnosti se ale všichni bojí, protože jedna věc je vysvětlit postup znalcům a druhá laické veřejnosti, která medicíně nerozumí. Nezaznamenal jsem, že by kdekoliv na světě byly živé přenosy pro širokou veřejnost," řekl Kala.

Nemocnice však lidem přímý přenos ze zákroku poskytne. "Důvodem je zvýšení povědomí o příznacích srdečních onemocnění a pacienti také mohou vědět, co je v případě stejného zákroku čeká," doplnila Mrázová.

Zákrok podstoupí osmdesátiletá pacientka, která prodělala infarkt myokardu. "Bude zcela při vědomí. Lékaři jí pouze při lokálním umrtvení zavedou do zápěstí katetr a pomocí rentgenu budou sledovat jeho cestu až k srdci. Tam jí do cévy umístí stent, který zamezí dalšímu selhání srdce," vysvětlila mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Podle ní stent zabrání zužování cévy. "Lidem se cévy zužují z různých důvodů například v důsledku kouření, špatné životosprávy nebo vrozené vady. Cévami se postupně nedostává do srdce krev a neokysličuje ho, což vede k infarktu," objasnila Mrázová s tím, že v takových případech je pak nutný velmi rychlý lékařský zásah, aby pacient přežil.