Ministerstvo zdravotnictví v úterý odstartovalo projekt centralizovaných nákupů zdravotnického materiálu do svých nemocnic. Nyní ho nakupuje každá nemocnice sama, což kritizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), když poukazoval na netransparentní toky peněz v resortu. Centrálními nákupy dosáhnou nemocnice nižších cen. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ČTK řekl, že aktuálně vypsaná veřejná zakázka je na materiál v hodnotě do sto milionů korun za rok, z nich se může centrálními nákupy uspořit až 30 milionů.

"Ministerstvo dnes zveřejnilo předběžné oznámení o vypsání veřejné zakázky na centralizovaný nákup vybraných zdravotnických prostředků pro všechny nemocnice, jež řídí jeho ministerstvo," uvedl ministr. Resort řídí dvě desítky fakultních nemocnic a dalších specializovaných ústavů.

Centralizované nákupy označil ministr za jednu z cest, kterou chce jít u přímo řízených organizací. Zkušenosti z projektu nabídne krajům, aby jich využily při případném zavádění centrálních nákupů ve svých nemocnicích. Ministr připomněl, že úspory z centralizovaných nákupů se potvrdily například už při nákupu energií pro celý resort zdravotnictví.

V první fázi centralizovaných nákupů spotřebního zdravotnického materiálu jsou poptávanými komoditami injekční stříkačky, injekční jehly, filtry pro umělou ventilaci a hrudní drenážní systémy. Těchto materiálů spotřebuje každá nemocnice velké množství, využívají se prakticky neustále. Úspory tedy mohou být i poměrně veliké.

Zdravotnický materiál pro centralizované nákupy vytipovala pracovní skupina ministerstva zdravotnictví, v níž vedle lidí z ministerstva byli také zástupci fakultních nemocnic a Asociace nemocnic ČR. Hlavním kritériem pro výběr položek pro pilotní fázi centrálního nakupování byla potřebnost a možnost použití materiálu v jednotlivých nemocnicích.

Jakmile budou vyhodnoceny zkušenosti, hodlá ministr rozšířit centrální nákupy i na speciální zdravotnický materiál a v lednu předpokládá zahájení první centralizované soutěže na některé léky, kde lze podle něj očekávat úspory až ve stovkách milionů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist