Vláda Bohuslava Sobotky prosadila ve sněmovně svůj první státní rozpočet. Poslanci schválili rozpočet na příští rok se schodkem 100 miliard korun, což je proti letošnímu schválenému deficitu o 12 miliard méně. Poslanci přidali 450 milionů korun na sociální služby, většinu ostatních pozměňovacích návrhů na přesuny peněz zamítli. Schválený rozpočet dostane k podpisu prezident republiky.

Pro rozpočet hlasovalo 106 poslanců, 48 jich bylo proti. Hlasovala pro něj celá vládní koalice, opozice byla proti kromě KSČM, která se zdržela. Z opozičních poslanců hlasoval pro rozpočet pouze Jaroslav Holík z klubu Úsvitu.

Sněmovna schválila návrh předsedy klubu ČSSD Romana Sklenáka a přidala 250 milionů korun na nové sociální pracovníky v obcích. Stejně tak sněmovna schválila návrh Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) na přesun 200 milionů korun z dávek státní sociální podpory na investice v sociálních službách. Poslanci také přidali šest milionů korun na řešení nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu a 1,7 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu.

Neprošel například návrh na přesun miliardy korun do sportu, na přesun 400 milionů korun na obnovu kulturních památek nebo přidání více než 44 milionů korun na hudební festivaly.

Většina poslanců odmítla i návrh, který odebíral prezidentu republiky 1,5 milionu korun na zahraniční cesty a přesouval je na ministerstvo školství na protidrogovou politiku. Ministerstvo dopravy nedostane 355 milionů navíc na poplatky na programy Evropské kosmické agentury a Technologická agentura nedostane 525 milionů navíc na výzkum. Neprošel ani návrh místopředsedkyně sněmovny Jaroslavy Jermanové, která chtěla přidat 300 milionů korun na filmové pobídky.

Poslanci vládní koalice v dílčích hlasováních podpořili jen ty přesuny peněz v rozpočtu pro příští rok, na nichž se koalice dohodla. Přesto zazněl kritický hlas od poslance vládní ČSSD Milana Urbana. Řekl, že projednávání rozpočtu je možné zjednodušit, protože už k tomu nebudou třeba sněmovní výbory, ale bude stačit jen koaliční rada. Právě koaliční rada dnes ráno rozhodla, že koalice nepodpoří většinu pozměňovacích návrhů, a to ani takové, které podpořil rozpočtový výbor.

Příjmy rozpočtu se mají proti letošnímu schválenému rozpočtu zvýšit z 1,099 na 1,119 bilionu Kč a výdaje z 1,211 na 1,219 bilionu korun. Schodek rozpočtu mají pokrýt především státní dluhopisy.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku, která se na rozpočet snesla z opozičních lavic. Vláda podle něj předkládala rozpočet transparentně a debatovala o něm. Proto si myslí, že rozpočet je velice dobrý.

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) mu ale vytkl, že po roce Babišova působení ve funkci klesá účinnost výběru daní a že je to doložitelné. S odvoláním na údaje uvedené v návrhu rozpočtu prohlásil, že stav veřejných rozpočtů se od roku 2009 do roku 2014 zlepšoval, až letos nastala změna trendu a začaly se zhoršovat.

Rozpočet kritizovali i další opoziční politici. Například předseda KSČM Vojtěch Filip vytkl vládě mimo jiné, že neudělala zásadní kroky k tomu, aby se snížila míra korupce a aby se změnily daňové zákony, které by byly spravedlivé a vedly k důstojnému životu pro všechny. Předseda poslanců Úsvitu Radim Fiala označil plánovaný růst ekonomiky za nadhodnocený a očekávanou nezaměstnanost za podhodnocenou.