Pražský vrchní soud definitivně zprostil obžaloby bývalého ministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže v kauze údajné korupce při nákupu aut Tatra pro armádu.

Potvrdil tak rozsudek městského soudu z letošního května. Verdikt je pravomocný, lze proti němu podat mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu. Případ kolem aut Tatra je první pravomocně skončenou kauzou, která se týká údajné korupce kolem zakázek pro českou armádu.

Barták i Smrž byli stíháni zhruba čtyři roky. "Já doufám, že to je definitivní tečka," řekl po vynesení rozsudku Barták, který pochválil soudy a označil je za "pilíře demokracie". "Možná si časem někdo ty věci uvědomí a začne se zamýšlet nad tím, že za něco, co ani není trestný čin, jsem byl čtyři roky perzekvován," dodal Barták. O návratu do politiky prý vůbec neuvažuje.

Smrž naopak nepovažuje verdikt soudu za konec případu. Předpokládá, že žalobce podá dovolání. Navíc chce podat stížnosti na státní zastupitelství, žaloby na náhradu škody a trestní oznámení na novináře, kterého viní z rozpoutání kauzy. Tvrdí, že mu trestním stíháním vznikla v souvislosti s podnikáním ve zbrojním průmyslu škoda okolo 100 milionů korun. "Nebudu to požadovat po státu. Chci, aby to dopadlo na konkrétní lidi, kteří mi ublížili," řekl Smrž.

Proti zprošťujícímu rozsudku se odvolal státní zástupce Dušan Táborský, který je přesvědčen o tom, že oba muži trestné činy spáchali. Vrchní soud ale jeho odvolání zamítl jako nedůvodné. Podřízený městský soud podle něj při řešení kauzy postupoval správně, když rozhodl, že se obžalovaní žádného trestného činu nedopustili. V kauze také nebyl dostatek důkazů, který by vedl k odsouzení obou mužů. "Je to překvapení, ale taková je realita. Kdybych se mohl vrátit v čase zpět, tak obžalobu zase podám," řekl po vynesení rozsudku Táborský.

Barták se Smržem podle obžaloby chtěli od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které měla firma při dodávce několika stovek terénních aut. Tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták prý při návštěvě amerického Centreville, kam odjel v únoru 2008 jako člen delegace premiéra Mirka Topolánka (ODS), neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek ve výši pěti milionů dolarů (přes 80 milionů korun). Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem.

Bartákův známý a majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se údajně snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Podle názoru vrchního soudu ale měli zájem na korupčním jednání spíše představitelé Tatry. Důvodem bylo to, že ze zakázky vyšachovali českou firmu Praga, která měla být nejvýznamnějším českým subdodavatelem v zakázce. Zástupci Tatry byli dle soudu aktivnější i při jednáních se Smržem.

Pokud jde o zakázky pro českou armádu před soudem nyní kvůli nákupu obrněných vozidel Pandur stojí lobbista a někdejší poradce premiéra Topolánka Marek Dalík. Do konce letošního roku by pak chtěli detektivové ukončit vyšetřování kauzy předraženého nákupu letadel CASA, v němž byla obviněna bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová. Před soudem naopak neskončila údajná korupce při pořízení stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist