Pražský městský soud zprostil bývalého ministra obrany Martina Bartáka obžaloby, podle které si Barták před šesti lety řekl o úplatek pět milionů amerických dolarů, v té době o zhruba 80 milionů korun.

Podle žalobce chtěl Barták peníze během vládní návštěvy v USA od amerického manažera automobilky Tatra Williama Cabanisse za to, že u vlády tehdejšího šéfa ODS Mirka Topolánka zařídí hladký průběh armádní zakázky.

Soud však řekl, že obžalovaného odsoudit nemohl, protože žalobce nepředložil dostatek důkazů.

"Soud byl v důkazní nouzi," prohlásil soudce Stanislav Králík během čtení svého verdiktu. "Relevantní důkazy byly pouze čtyři, a to ještě značně kontroverzní," dodal soudce, který zároveň osvobodil i druhého obžalovaného – zbrojaře Michala Smrže, který čelil obvinění z pokusu o podvod.

Rozsudek je zatím nepravomocný, státní zástupce Dušan Táborský se ještě v soudní síni odvolal. Případ tak bude pokračovat u vrchního soudu.

"Jsem samozřejmě rád za tento verdikt. Jsem rád, že existuje právní stát," komentoval rozsudek Martin Barták.

Počínání žalobce považuje za "zvůli" a chce si nyní rozmyslet patřičné právní kroky. "Určitě to nevzdám, nenechám to být. Ty tři roky zmařeného života bych nikomu nepřál," doplnil.

Smrž: Budu se soudit o 100 milionů

Smrž má o svých dalších krocích konkrétnější představu. Chce podat stížnosti na postup státního zastupitelství, žaloby na náhradu škody a trestní oznámení na novináře Janka Kroupu, kterého viní z rozpoutání celé kauzy prostřednictvím deníku Mladá fronta Dnes.

Tvrdí, že mu trestním stíháním vznikla škoda okolo 100 milionů korun, navíc prý kvůli němu nebyl jmenován honorárním konzulem na Srí Lance, kde podniká. "Nebudu žádat škodu po státu, budu ji žádat po Mladé frontě Dnes," řekl s tím, že vysouzené peníze by věnoval na charitu.

Žalobce: Byla to žádost o úplatek

Žalobce pro Bartáka žádal v závěrečné řeči nepodmíněný trest v horní třetině sazby, která činí dva až osm let. Pro Smrže požadoval odnětí svobody na pět až šest let.

Bartákovo provinění podle státního zástupce bylo větší už proto, že si údajně řekl o úplatek jako člen oficiální vládní delegace, která reprezentovala Česko v zahraničí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.