Bývalý premiér Mirek Topolánek v pondělí při výpovědi u pražského městského soudu vyloučil, že si tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták řekl na setkání v USA o úplatek.

Představitelé automobilky podle Topolánka přišli na setkání v americkém Centerville lobbovat nečekaně a bez pozvání. Jejich chování Topolánek označil za nestandardní.

Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své pozice prvního náměstka snažil ovlivňovat zakázku na několik stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 si podle obžaloby při služební návštěvě USA, kde byl součástí delegace premiéra, řekl o úplatek, když po tehdejším předsedovi dozorčí rady Williamu Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval pět milionů dolarů (přes 80 milionů korun).

"Naprosto vylučuji, že by Martin (Barták) v tomto rozhovoru učinil korupční nabídku," prohlásil před soudem Topolánek.

Podle bývalého premiéra se tehdy představitelé Tatry snažili hodně lobbovat a oslovili ho na střelnici, protože se obávali, že by mohli o zakázku přijít kvůli problémům s firmou Praga, která v zakázce figurovala jako subdodavatel náprav. Ty však praskaly, a Tatra s Pragou proto ukončila smlouvu, což bylo předmětem soudní pře mezi firmami.

Podle Topolánka však tehdy vláda nedělala žádné kroky, které by vedly ke zrušení zakázky. "Vláda neměla úmysl dělat nestandardní kroky," zdůraznil Topolánek.

Přesto se však podle Topolánka měla Tatra s českou firmou dohodnout a kompenzovat jí způsobené ztráty, protože "vyrobené převodovky zůstaly ležet ladem na dvoře".

Cabaniss vypovídal před soudem již dříve stejně jako někdejší manažer automobilky Tatra Duncan Sellars. Oba naopak tvrdili, že Barták v USA požádal o úplatek.

Zakázku na armádní auta podle Topolánka jeho vláda zdědila po svých předchůdcích podobně jako pronájem stíhaček Gripen, nákup obrněných aut Pandur, jednání o rozšíření jaderné elektrárny Temelín či vybudování protiraketové obrany.

U některých z těchto zakázek byl podle Topolánka silný tlak ze strany Američanů. Tajné služby podle něj označily chování amerických manažerů Tatry za korupční.

"Byl to nestandardní postup amerických firem na českém území," uvedl Topolánek, který před soudem vypovídal mírně přes hodinu. "Pan premiér vypověděl tak, jak to bylo," reagoval Barták.

Odpoledne před soudem vystoupí exposlanec Jan Vidím, který byl v době vypuknutí kauzy členem sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Původně měla svědčit také bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová, která se však pro nemoc z jednání dnes ráno omluvila.

Druhým obviněným v kauze je majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž, který se údajně pokusil o podvod. Snažil se prý vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády.

Oba muži vinu popírají. Obžalobu označují mimo jiné za naprostý nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist