Česko bude za předražené nákupy nemocničních přístrojů vracet Evropské unii 163,4 milionu korun. Uvedl to server Aktuálně.cz s odvoláním na zprávu ministerstva financí (MF). To se ale proti zveřejněným informacím ohradilo, jsou podle něj nepřesné a zavádějící, citace jsou zastaralé a neautorizované a částka k vrácení je jen v řádech desítek milionů korun. Zveřejněné informace zpochybnily i nemocnice. Ministerstvo zdravotnictví výsledky auditu komentovat nechce.

"Ministerstvo financí se ohrazuje proti informacím, že ČR má vrátit do rozpočtu EU 163 milionů korun. Nepravdivé informace mohou poškodit ministerstva financí, pro místní rozvoj a zdravotnictví i ekonomické zájmy ČR," sdělil vedoucí tiskového oddělení MF Radek Ležatka.

"Audit se týkal i ministerstva zdravotnictví. Právě tam jsme objevili největší problém," uvedl náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, který měl nemocniční kontroly na starosti. Ředitel odboru komunikace ministerstva zdravotnictví Jan Štoll nechtěl zjištění komentovat s tím, že finance je dosud se závěry auditu neseznámily. Mluvčí resortu Štěpánka Čechová bez dalších podrobností řekla, že pracovníci obou ministerstev budou ještě o výsledcích auditu jednat.

Ministerstvo financí zkontrolovalo 20 projektů ve 28 nemocnicích, u 13 projektů odhalilo problémy.

U hodnocení případu Fakultní nemocnice Hradec Králové, která prý při kontrolách dopadla nejhůře, došlo v minulých dnech k zásadní změně. Ředitel nemocnice Roman Prymula řekl, že ministerstvo financí v případu údajného pochybení při organizaci soutěže svůj nález stáhlo a uznalo námitky nemocnice. Nemocnici ministerstvo současně zbavilo hrozby platit sankci 45 milionů korun.

V případě údajného předražení při nákupu dvou přístrojů nález podle Prymuly zůstává, ale nově je také bez finanční sankce. Celkem nemocnici hrozila sankce 55 milionů korun. Podle vyjádření bývalého ředitele nemocnice a exministra Leoše Hegera (TOP 09) byl dodavatel vybrán v regulérní soutěži.

Problematické byly nákupy i v liberecké, jihlavské a novojičínské nemocnici. Sankce se budou platit i za vybavení pro fakultní nemocnice v Ostravě a pražském Motole. Naopak třinecká nemocnice či pražský IKEM dopadly dobře.

Fakultní nemocnice Motol má vrátit nikoli 9,3 milionu korun, ale jen 2,1 milionu, sdělil ředitel Miloslav Ludvík. Podle auditu nemocnice nedostatečně specifikovala hodnotící kritéria v zadávací dokumentaci a příliš draho koupila magnetickou rezonanci, měla proto vrátit 7,6 milionu. Odvolala se a MF uznalo oprávněnost nákupu.

Kontroloři trvali na chybách v zadávací dokumentaci, což je spojeno s vrácením 2,1 milionu. "Ani s tímto tvrzením se nemocnice neztotožňuje, a pokud by nám finanční úřad uložil penalizační odvod v této výši, budeme se bránit soudní cestou," uvedl Ludvík.

I podle ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva audit nevzal v potaz argumenty nemocnice. Podal proto námitku, a pokud to bude nutné, bude se soudit. U této nemocnice nebylo podezření na předražený nákup, šlo prý o chybný postup z pohledu tehdejší legislativy. "V tuto chvíli nám dali nezpůsobilé výdaje téměř 15 milionů korun, což s penále může pro nemocnici znamenat vratku 20 až 25 milionů, a to je hodně," řekl Velev.

Wagenknecht už dříve připustil, že audity mohou vyústit v trestní oznámení. Audity v českých nemocnicích začaly v červnu. V první fázi se zaměřily na 14 nemocnic. Do kontroly auditoři zahrnuli i sedm fakultních nemocnic a dvě specializované kliniky. Kontrolu si vyžádala Evropská komise. Obávala se, že bylo se sedmi miliardami z dotačního programu IOP naloženo nehospodárně. Do doby, než auditoři nemocnice zkontrolují, stopla unie čerpání peněz na české zdravotnictví, napsal server Aktuálně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist