Hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny skončí v letošním roce přebytkem asi čtvrt miliardy korun.

V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to v neděli řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. V příštím roce bude podle něj hospodaření podobné a pojišťovna naplní rezervní fond částkou do jedné miliardy korun.

Loni měla VZP ztrátu téměř miliardu korun, předloni 3,3 miliardy korun.

"Všeobecná zdravotní pojišťovna v roce 2014 skončí s pozitivním hospodařením. V příštím roce plánujeme opět vyrovnané hospodaření s tím, že po pěti letech budeme schopni zčásti naplnit rezervní fond," uvedl Kabátek. Půjde o částku do jedné miliardy korun.

Ta ale podle něj ještě neznamená absolutní stabilitu v případě rizik, která hrozí zvenčí, jako je třeba výpadek výběru pojistného.

Náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění Tom Philipp (KDU-ČSL) upozornil na to, že růst ekonomiky, zlepšování výběru pojistného či zvýšení podílu zaměstnaných nahrává tomu, aby si zdravotnictví v letošním a příštím roce trochu vydechlo.

Loni skončilo zdravotní pojištění v propadu 1,34 miliardy korun, o rok dříve přes 1,5 miliardy korun.

"Jsem optimistický. Rok 2013 byl nejhorší, roky 2014 a 2015 budou lepší. Individuálně však samozřejmě ve financování přetrvávají určité nedostatky nebo nespravedlnosti, bude chvíli trvat, než se nám to podaří srovnat," dodal.

Brněnská nemocnice u svaté Anny bude propouštět

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zůstala jedinou nemocnicí přímo řízenou ministerstvem zdravotnictví, která je i letos ve ztrátě.

"Nemocnice nevygenerovala ztrátu pouze za poslední rok nebo dva, ale břemeno ztrátového hospodaření si s sebou nese už dlouhá léta," uvedl v ČT její ředitel Martin Pavlík.

Celková zadluženost nemocnice je podle něj pod miliardou korun, po splatnosti je asi 400 milionů.

Nemocnice dostala od státu letos finanční injekci půl miliardy korun. "Nedokážu vyloučit, že nemocnice nebude potřebovat od státu další peníze. Děláme všechno pro to, abychom je nepotřebovali," podotkl Pavlík.

Vedení se podle něj snaží situaci řešit zejména dohodou se zdravotními pojišťovnami o navýšení plateb za výkony. Nemocnice také snižuje náklady, propustí 240 pracovníků, zejména v administrativě.

"Nepopírám ale, že se propouštění dotkne i klinických pracovišť," doplnil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist