Pro případ ohrožení by měla mít česká armáda připravených deset až patnáct tisíc mužů a žen v záloze. Tato skupina by měla být vycvičena již v době, kdy vláda zaznamená potenciální nebezpečí, řekl v neděli v televizi Prima ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Zálohy jsou podle něj běžným řešením, jak doplnit profesionální armádu.

V profesionálním vojsku by podle Stropnického mělo být kolem 27 000 lidí, ČR na takový počet vojáků ale nemá peníze. "Ten opravdu fyzický reálný stav je pod dvacet tisíc lidí, a to je prostě špatně," uvedl ministr. Zároveň ale podle něj není možné mít takovou armádu, jejíž počet nebude potřeba v žádné situaci doplnit.

Nový branný zákon, který by umožnil opět odvody do armády i v době míru, tak podle Stropnického zefektivní současný stav. Ministerstvo podle něj nezavádí opět plošnou brannou povinnost, ale chce napravit situaci, kdy v ČR branná povinnost již existuje, ale armáda nemá žádný nástroj, jak zálohy vytvořit. Vojsko pak muže a ženy vycvičí "ne v banální situaci, ale v situaci, kterou vláda vyhodnotí jako potenciál nebezpečí", jak prohlásil Stropnický.

S odvody souhlasí i armádní expert opoziční TOP 09 Marek Ženíšek. K novele zákona se kladně staví i další poslanci jak z vládní koalice, tak z opozice.

Deník Hospodářské noviny dříve uvedl, že by lidem podle chystaného zákona hrozily za vyhýbání se odvodu až tři roky vězení.