Dva čeští vojáci získali v Afghánistánu čtvrté nejvyšší americké armádní vyznamenání určené pro jednotlivce, Bronzovou hvězdu. Obdrželi je Jiří Pazděra, velitel strážní roty, která uplynulý půlrok hlídala spojeneckou základnu Bagrám, a David Lavička, který působí jako vedoucí praporčík.

Nižší vyznamenání obdrželi i další vojáci. ČTK to dnes sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Bronzová hvězda (Bronze Star Medal) je udělovaná například za hrdinství nebo za záslužnou službu v bojích. V minulosti ji už získalo několik českých vojáků.

Vyznamenání českým vojákům v úterý na americkém velitelství v Afghánistánu předal americký generálmajor Stephen Townsend. Během udělení Townsend podle Růžičkové ocenil a vyzdvihl úlohu české jednotky v Afghánistánu.

"Tím, co jste tady dokázali, jste mě přesvědčili, že pokud bych si mohl vybrat pouze jeden národ, se kterým bych tu mohl zůstat, tak by to byli rozhodně Češi," řekl.

Pazděra vyznamenání považuje za ocenění práce celé roty. "Podařilo se nám zastavit trend, kdy každým rokem přibývalo incidentů a raketových útoků na základnu. V posledních třech měsících jsme tento trend zvrátili a na počet útoků jsme pod rokem 2013. Útoky na patroly, které hlídkují v okolí základny, se nám podařilo zastavit eliminací vybraných povstalců," řekl.

Townsend dále ocenil všechny velitele čet a jejich zástupce medailí Army Commendation Medals. "Každý z nich prožil křest ohněm, když velel v bojovém kontaktu," uvedla Růžičková.

Další vojáci obdrželi Army Achievement Medal za zabezpečení různých operací, například za zajištění ochrany základny při návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy nebo při afghánských prezidentských volbách.

Čeští vojáci hlídají okolí základny Bagrám. Vyjíždějí do asi 15kilometrové vzdálenosti, jejich úkolem je zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo získávat zpravodajské informace. Jednotka má 150 členů.

V červenci byla jedna z hlídek napadena sebevražedným atentátníkem, který zabil na místě čtyři vojáky a pátý zemřel v nemocnici. Prezident Miloš Zeman je v úterý vyznamenal medailí za hrdinství. Tu získal i voják, který byl v červenci postřelen při jedné z dalších hlídek.

Související