Ústecký krajský soud ve středu nařídil opakování voleb v Bílině na Teplicku a v Chomutově. Zároveň ale nevyhověl návrhu stěžovatelů, kteří požadovali zrušit platnost celých voleb. 

Podle stěžovatelů se v obou městech kupčilo s hlasy.

Sociálně slabí údajně v Bílině dostávali několik set korun. Kupčení zdokumentovaly i protikorupční iniciativy."Soud měl díky navrhovatelům závažné indicie, že k nepřípustné manipulaci s voliči došlo, a proto přistoupil ke kontrole přesně specifikovaných upravených hlasovacích lístků. Soud předmětné hlasovací lístky vyloučil z volebního výsledku a zjistil, že to způsobuje odlišné obsazení zastupitelstva," řekla ČTK mluvčí soudu Marcela Trejbalová. Podle propočtů soudu by Bílinští sociální demokraté získali o jeden mandát méně a měli by jen čtyři. Naopak o jeden mandát více by podle Trejbalové získali Nezávislí v Bílině - HNHRM, místo pěti by měli šest mandátů.

Podobná situace panovala i v Chomutově. Podle rozhodnutí soudu byly volební výsledky ovlivněny tak, že hlasování prohlásil za neplatné, a to v celém městě. "Chomutov tvoří jeden volební obvod, což koresponduje s judikaturou Ústavního soudu. Proto se volby budou opakovat ve všech okrscích," řekla Trejbalová.

Navrhovatelé, kterými byli lídr vítězného hnutí PRO Chomutov a kandidát na primátora Daniel Černý, Iveta Nátherová a strana TOP 09, soudu podle usnesení předložili 79 zcela shodně vyplněných hlasovacích lístků ve prospěch některých kandidátů ČSSD odevzdaných v 11 ze 40 volebních okrsků.

"Jsem rád, že soud rozhodl ve prospěch našeho návrhu. Museli jsme na protizákonné jednání poukázat, protože jinak bychom se nemohli s čistým svědomím ujmout vlády nad městem. Na druhou stranu neplatnost hlasování není z pohledu fungování města v následujícím období úplně ideální," řekl ČTK Černý. Podle něho nyní nastane vakuum, ve kterém zůstane u moci dosavadní vedení města. "Doufám, že neudělá kroky, ze kterých by se potom muselo třeba trestně zpovídat," uvedl kandidát na chomutovského primátora.

Volby se budou opakovat také například v městské části Brno-sever. Zde soud uznal, že desítky Romů přišly volit starostu městské části Rostislava Hakla (ČSSD) jen proto, že za hlas dostali zdarma lístek na zábavu s jídlem a pitím zdarma.

Související