Tomáš Březina, nynější majitel firmy Best, byl v roce 1989 vedoucím odboru realizace investic a myslel, že je to vrchol jeho kariéry. Výš už se dostali jen ti, kteří byli členy KSČ.

"Na tento krok jsem dostával opakovaně nabídky, a opakovaně jsem je odmítal," řekl Březina, který je nyní největším českým výrobcem dlažeb s 24 továrnami po celé České republice.

Nebýt revoluce, žije dnes pravděpodobně v Kanadě. "Po 17. listopadu jsem letenky zahodil a na rozdíl od mnoha dnešních duševních zbloudilců toho vůbec nelituji," dodal.

Co jste dělal v roce 1989? 

V roce 1989 jsem již sedmým rokem pracoval v té době v pražském podniku ERGON, s.p. ve funkci vedoucího odboru realizace investic. Nejzajímavější je snad to, kromě toho, že jsem byl vlasatý krasavec, že jsem byl již na vrcholu svojí kariéry, protože výše již byl "vstup" povolen pouze se členstvím v KSČ. Na tento krok jsem dostával opakovaně nabídky, a opakovaně jsem je odmítal.

Majitel firmy Best Rybnice Tomáš BřezinaKde jste byl přímo na 17. listopadu 1989? Máte ho spojený s nějakým osobním prožitkem?

17. listopadu 1989 večer jsem byl v tělocvičně jedné školy na periferii Prahy s partou svých bývalých spolužáků z ČVUT a hráli jsme náš pravidelný "fotbálek". O tom, co tento večer probíhá, jsme neměli tušení. Intenzivně jsem začal tu dobu prožívat ihned poté. Řízením osudu, i svým drobným přičiněním, jsem se vzápětí stal šéfem stávkového výboru a následně mluvčím OF s.p. ERGON.

Kde si myslíte, že byste byl dnes, kdyby se události roku 1989 nestaly? Například kde byste pracoval, žil apod.?

Žil bych s rodinou s největší pravděpodobností v emigraci v Kanadě. První pokus jsme podnikli již v srpnu 1989 při cestě do Rakouska, ale kvůli sedmiměsíční dceři, nutnosti pobytu v karanténě v emigračním lágru a velmi pravděpodobné dlouhé čekací době na azyl jsme se vrátili…S tím, že do Kanady odletíme přímo, formou zájezdu na Kubu, a s mezipřistáním v Montrealu.

V listopadu 89 jsme již měli koupený zájezd na Kubu na březen 1990. Tehdy jsem vystál stohlavou frontu před cestovní kanceláří Rekrea v Pařížské ulici. Po 17. listopadu jsem letenky zahodil a na rozdíl od mnoha dnešních duševních zbloudilců toho vůbec nelituji.