Zastupitelský klub Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) na svém středečním jednání potvrdil jako kandidáta na náměstka primátora Matěje Stropnického (SZ).

Sdělila to předsedkyně pražské organizace STAN Jana Plamínková. Výběru Stropnického předcházel spor mezi SZ a STAN, který jej původně jako náměstka odmítl. STAN za to získá pozici místopředsedkyně finančního výboru. Trojkoalice vyjednává o magistrátní koalici s ANO a ČSSD.

"Rozhodli jsme se ustoupit. Je důležité, aby ten proces byl dokončen a už byla koalice na magistrátu uzavřena," řekla Plamínková, která má být místopředsedkyní finančního výboru. "To je pro nás, Starosty a nezávislé, důležitý post," dodala.

STAN původně blokoval jmenování Stropnického kvůli jeho příliš levicovým názorům. Původně měl být náměstkem primátorky volební lídr Trojkoalice, předseda pražské SZ Petr Štěpánek. Kandidatury se vzdal, pravděpodobně se stane starostou Prahy 4.

Zastupitelský klub ve středu rovněž projednával obsazení jednotlivých magistrátních výborů. Mimo jiné v čele výboru pro bydlení zasedne zastupitel a dosavadní starosta Ďáblic Miloš Růžička (STAN), Petra Kolínská (SZ) zase povede výbor pro legislativu.

Trojkoalice získala ve volbách do pražského zastupitelstva 11,21 procenta hlasů, a skončila tak na třetím místě. V 65členném zastupitelstvu má osm mandátů, ve vedení města by měla mít tři zástupce včetně náměstka primátora. Volby v Praze vyhrálo ANO, druhá skončila TOP 09.

Primátorkou Prahy se má stát Adriana Krnáčová (ANO). Jejími náměstky kromě Stropnického mají být Eva Kislingerová (ANO) a za ČSSD Petr Dolínek.

Související