Po nedávné celorepublikové akci zaměřené hlavně na cigarety se celníkům podařil další zátah. O víkendu našli v hospodářské budově rodinného domu v Lánech na Kutnohorsku 3,5 tuny řezaného tabáku a 85 kilogramů tabákových listů. Únik na cle, daních a poplatcích by byl asi 6,4 milionu korun.

Pokud laboratoř potvrdí, že se jedná o tabák určený ke kouření, hrozí pachatelům trest odnětí svobody až na deset let. 

Spotřební daň z tabákových výrobků je významnou položkou (34 procent) z hlediska příjmu do státní kasy. Zatímco na Slovensku a v Polsku podléhá spotřební dani tabák jako surovina, v Česku je touto daní zatížen jen "tabák ke kouření". Právě tato vágní formulace vytváří prostor pro překupníky, kteří mají na svědomí roční daňový únik ve výši okolo dvou a půl miliardy korun. 

Nezdaněný tabák našli středočeští celníci také koncem října u Prahy na 29. kilometru dálnice D1 v osobním autě značky Peugeot 407 české imatrikulace. Při kontrole objevili v zavazadlovém prostoru a na zadních sedadlech 650 kartonů cigaret různých značek například Marlboro, Fest, Italian Blend 821, Viceroy a téměř 11 kilogramů řezaného tabáku.