Po nedávné celorepublikové akci zaměřené hlavně na cigarety se celníkům podařil další zátah. O víkendu našli v hospodářské budově rodinného domu v Lánech na Kutnohorsku 3,5 tuny řezaného tabáku a 85 kilogramů tabákových listů. Únik na cle, daních a poplatcích by byl asi 6,4 milionu korun.

Pokud laboratoř potvrdí, že se jedná o tabák určený ke kouření, hrozí pachatelům trest odnětí svobody až na deset let. 

Spotřební daň z tabákových výrobků je významnou položkou (34 procent) z hlediska příjmu do státní kasy. Zatímco na Slovensku a v Polsku podléhá spotřební dani tabák jako surovina, v Česku je touto daní zatížen jen "tabák ke kouření". Právě tato vágní formulace vytváří prostor pro překupníky, kteří mají na svědomí roční daňový únik ve výši okolo dvou a půl miliardy korun. 

Nezdaněný tabák našli středočeští celníci také koncem října u Prahy na 29. kilometru dálnice D1 v osobním autě značky Peugeot 407 české imatrikulace. Při kontrole objevili v zavazadlovém prostoru a na zadních sedadlech 650 kartonů cigaret různých značek například Marlboro, Fest, Italian Blend 821, Viceroy a téměř 11 kilogramů řezaného tabáku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist