Grémium ČSSD vyzvalo výkonný výbor strany v Ústeckém kraji, aby zrušil místní organizaci v Duchcově na Teplicku. Tamní sociální demokraté se dohodli na koalici s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS).

Sociální demokracie se už ve čtvrtek od této koalice, kde je vedle DSSS i KSČM, distancovala. Grémium strany v pátek také požádalo KVV ČSSD v Ústeckém kraji, aby na krajské konferenci navrhl vyloučení dvou duchcovských zastupitelů.

"Jsme demokratickou stranou, jejíž programové hodnoty spolupráci se stranami jako je DSSS zcela vylučují. Místní organizace ČSSD v Duchcově tyto mantinely překročila a musí být zrušena," uvedl po jednání Politického grémia předseda strany Bohuslav Sobotka s tím, že zastupitelé ČSSD měli v Duchcově možnost uzavřít koalici s jinými stranami, ale nevyužili ji.

Od koalice s DSSS se vedle sociálních demokratů distancovali také komunisté. "KSČM se důrazně od této koalice distancuje a doporučuje svým členům, aby se na její podpoře nepodíleli," uvedla strana v prohlášení. "KSČM dává tradičně prostor nezávislým kandidátům na svých kandidátkách a tento postup se v mnoha případech osvědčil. O to více nás mrzí, že v Duchcově bezpartijní zastupitelé za KSČM nerespektovali doporučení okresní organizace KSČM, a zneužili tak důvěru i značku Komunistické strany Čech a Moravy," dodala.

K situaci se v pátek vyjádřil i šéf DSSS Tomáš Vandas. Ohradil se proti slovům premiéra Sobotky o tom, že spolupráce s DSSS je skvrna na štítu sociální demokracie. Vandas má za to, že skvrnou na Sobotkově štítu je spíše podezřelá privatizace OKD, u které byl, nebo to, že si Sobotka našetřil na svůj byt z poslaneckých náhrad. "Na rozdíl od něj máme čisté ruce, neumazané korupcí a rozkrádáním státního majetku," uvedl Vandas.

Místopředseda krajské ČSSD a poslanec Jaroslav Foldyna s vyloučením členů souhlasí. Se zrušením celé místní buňky chce ale počkat. "Zatím nemáme informace o tom, zda koalici s DSSS schválily místní orgány ČSSD. Pokud ne, rušit by se neměla. Pokud ji ale místní organizace schválila, jsem pro její zrušení," řekl Foldyna s tím, že spolupráce s extremistickou stranou je nepřípustná a chce dalším případným koalicím bránit i do budoucna. "Krajský výkonný výbor ČSSD by měl přijmout usnesení, které bude spolupráci s DSSS zakazovat," doplnil Foldyna.

Nový starosta Duchcova Zbyněk Šimbera (ČSSD) rozhodnutí grémia nijak komentovat nechce. "Všem jsem řekl, že se k tomu samozřejmě rád vyjádřím, ale ne dnes. Nechme vyjádřit kraj a až budou nějaká rozhodnutí, tak k tomu zaujmu stanovisko," řekl Šimbera. 

V sedmičlenné radě má mít ČSSD tři zástupce, stejně jako KSČM. Poslední místo má připadnout DSSS. ČSSD má v zastupitelstvu celkem pět lidí, ale členy ČSSD jsou pouze dva z nich.

V městské radě má za DSSS zasednout lídr její kandidátky Jindřich Svoboda, který ve městě svolával protiromské demonstrace. Protiromské nálady a protesty se loni v Duchcově rozhořely poté, co na ulici na manželský pár zaútočilo několik Romů. Soud v březnu potrestal pět lidí od roční podmínky do tříletého vězení. Podle verdiktu nemělo napadení rasový podtext. Loňská protestní červnová akce DSSS skončila střetem s policií.

Svoboda je také pravomocně odsouzený za podvod. Neoprávněně si účtoval statisíce korun za dojíždění na léčbu do Prahy.