Jiří Čunek (KDU-ČSL) se starostou Vsetína nestal. Na čtvrtečním ustavujícím zastupitelstvu pro něj hlasovalo jen deset z jednadvaceti členů zastupitelstva. Jiný kandidát na starostu navržen nebyl.

Po neúspěšné volbě bylo jednání zastupitelstva přerušeno a následně ukončeno. Zastupitelé se opět setkají 24. listopadu. Do té doby povede město stávající rada v čele se starostkou Ivetou Táborskou (ODS).

"Budeme jednat znovu a pokusíme se vytvořit koalici," řekl po jednání Čunek. Na příštím zastupitelstvu se tak bude opakovat volba starosty, měli by se volit další členové rady.

Lidovci, kteří volby vyhráli, uzavřeli koaliční smlouvu s ANO a STAN. Programové prohlášení koaličních stran, které odkazovalo na koaliční smlouvu, rozdali lidovci zastupitelům po zahájení jednání. Až do konání zastupitelstva přitom existence koaliční smlouvy nebyla známa.

KDU-ČSL získala v zastupitelstvu šest křesel, ANO tři a STAN jedno. ČSSD a Koalici pro otevřený Vsetín (KPOV) připadly tři mandáty, ODS a komunisté mají po dvou, TOP 09 jeden. Zástupci ČSSD, TOP 09, ODS i KPOV reagovali na programové prohlášení tím, že neměli čas se s ním seznámit, a proto se zdrží hlasování.

Zástupci stran před volbou komentovali průběh povolebních vyjednávání. Lidovci odmítli spolupráci s ČSSD, která skončila ve volbách druhá, zejména kvůli jejich nepravdivé kritice lídra ANO Jaroslava Kudlíka. ČSSD ve svém prohlášení uvedla, že Kudlík byl v minulosti odsouzen za křivé svědectví, odvolací soud však ve skutečnosti Kudlíka zprostil obžaloby. Sociální demokraté uvedli, že šlo o chybu a omluvili se. Poukázali však na to, že lidovci s nimi vedli jen několik obecných jednání.

Čunek uvedl, že vyjádření ČSSD o Kudlíkovi povolební jednání "naprosto zkomplikovalo". Diskuze však podle jeho slov bude pokračovat. Zastupitelka za ČSSD Taťána Valentová Nersesjan řekla, že sociální demokraté svou chybu přiznali a reagovali na to, lídr ČSSD Dalibor Sedláček se vzdal kandidatury na uvolněné funkce v radě. Kudlík se poté vzdal kandidatury na místostarostu.

ČSSD je podle zastupitelky připravena k dalšímu jednání. "Jsme dostatečně pružní a rozumní na to, abychom věděli, že jednání vyžadují kompromisy a jsme k nim připraveni. Nestojíme tvrdohlavě v zákopových pozicích," uvedla Valentová Nersesjan. Programové prohlášení lidovců, ANO a STAN jí však připadlo málo obsáhlé a konkrétní na to, aby se dalo podpořit. Chybí v něm také podle jejích slov personální složení rady a rozdělení kompetencí.

Minulé volby těsně před lidovci vyhrála ODS a získala místo starosty, vytvořila koalici s lidovci, ČSSD a TOP 09, v zastupitelstvu měla 16 křesel. V opozici skončili komunisté, Volba pro město, SNK ED a uskupení Zdravé město Vsetín.

Související