Volba Miroslava Mengera (KSČM) do městského zastupitelstva Prahy 13 neplatí. O stížnosti na výsledek voleb rozhodl Městský soud v Praze.

Důvodem je pochybení okrskové komise, která Mengerovi zapsala 109 hlasů, přestože dostal jen 11. Kandidoval na devátém místě.

Výsledky voleb napadl přímo zástupce komunistické strany. Volby v Praze 13 vyhrála ODS, městskou část povede spolu s ANO a ČSSD. Komunisté mají dva zastupitele.

"Počet 109 hlasů je tedy nesprávný a neodpovídá předloženým hlasovacím lístkům, tedy počtu hlasů fakticky odevzdaných voliči," píše se ve zveřejněném usnesení. Menger by se tak nestal zastupitelem, "nepřeskočil" by kolegy na kandidátní listině před sebou. Místo něj mandát získá druhý na kandidátce Luboš Petříček.

"Zjistili jsme, že v jednom volebním okrsku výsledky volby neodpovídaly situaci. Ostatní kandidáti tolik preferenčních hlasů nedostali," řekl Michal Drobílek z Okresního výboru KSČM Praha 5, který žalobu na volby podal. Menger podle něj požádal o vystoupení ze strany.

"Soud považuje za potřebné zdůraznit, že se nezabýval dopadem zjištěné nesprávnosti na celkový výsledek voleb, neboť neplatnost nebyla navrhovatelem namítána," píše se dále v usnesení soudu. Před vyřízením žaloby městským soudem se nemůže sejít ustavující zastupitelstvo a zvolit starostu a další členy vedení města.

Stížností jsou desítky

Soudy dostaly kvůli komunálním volbám desítky stížností. Týkaly se například podezření z nakupování voličských hlasů nebo žádostí o přepočítání těsných výsledků.  

Například v Třebíči si jeden z občanů stěžoval na údajné porušení volebního zákona. Podle Krajského soudu v Brně ale byly v pořádku. Stejně tak Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl pět z 29 podání, žádnému nevyhověl. Častým důvodem ale byly formální chyby.

Rekordních 36 žalob žalob zpochybňujících nedávné komunální volby dostal ostravský soud. "Jde o nejvyšší počet žalob na volby, které jsme kdy přijali. Dosavadní rekord byl 30 žalob," uvedl mluvčí soudu Dalibor Zecha. Hned čtyři žaloby podali zástupci Strany zelených a pirátů, kteří v Ostravě kandidovali v koalici Jsme Ostrava. Chtějí, aby soud prověřil okolnosti voleb do ostravského zastupitelstva a v obvodech Ostrava-Jih, Poruba a Moravská Ostrava a Přívoz.

"Tam chce nechat přepočítat výsledky u okrsků, kde je velký počet neplatných hlasů," uvedli piráti na svém facebookovém profilu. Piráti zpochybnili volby také v Karviné a v Třinci, kde podal stížnost i Úsvit přímé demokracie. Další žaloba se týká Ostravy-Vítkovic.

Dvě žaloby řešící volby v Karlově Studánce souvisejí s tím, že starostka Radka Chudová před volbami ze seznamu voličů vyškrtla tři desítky lidí. Podle starostky se do obce přihlásili k pobytu účelově. Tři z nich byli na kandidátce za Hnutí sociálně slabých, které vede bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti Ludvík Zifčák. Podání žaloby Zifčák avizoval dopředu. Podle něj lidé, kteří přišli o možnost volit, v obci řádně žijí. S tím ale Chudová nesouhlasí.

Ve Lhotě se bude volit znovu

V obci Lhota nedaleko Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi se budou volby opakovat. Tři zastupitelé vítězného sdružení Lhota 2014-2018 nesložili slib na ustavujícím zasedání zastupitelstva, protože se na koalici dohodla zbývající dvě uskupení.

Volby v obci se 420 obyvateli vyhrálo sdružení Lhota 2014-2018 a získalo tři ze sedmi mandátů. Na druhém a třetím místě skončila uskupení Hasiči pro Lhotu a Starostové a nezávislí, obě získala dva mandáty. K urnám přišlo více než 73 procent obyvatel. "Udělali si koalici a přehlasovali nás, takže bychom byli v opozici. Já jako osoba jsem volby vyhrála a voliči nechtěli, abychom to nechali dojít až tak daleko, aby byla ve vládě jiná strana," řekla Kratochvílová. Podle ní vítězné straně nebyla nabídnuta pozice starosty ani místostarosty.

Současný starosta Jan Krkavec už letos nekandidoval. "Den před ustavujícím zasedáním mi přinesli rezignaci na post náhradníka z volební strany a při zastupitelstvu tři zastupitelé z téže volební strany nesložili slib," řekl. Podle něj by nové volby měly být zřejmě v únoru příštího roku.

"Od revoluce tady bylo ctěno to, že kdo dostane od lidí nejvíc hlasů je starosta, druhý nejvíc místostarosta. Letos se sem zavedlo toto a bylo nám řečeno, že to je politika," dodala Kratochvílová.