Pražský zastupitel a možný budoucí radní pro dopravu Karel Březina (ČSSD) spáchal podvod v pražském dopravním podniku. Odvolací senát Městského soudu v Praze ve středu zamítl jeho odvolání a potvrdil dubnový rozsudek obvodního soudu.

Ten Březinovi, který měl jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobírat odměny, uložil roční podmíněný trest s patnáctiměsíční zkušební dobou. Středeční rozsudek je pravomocný. Březina se přesto chce dovolat k Nejvyššímu soudu. 

Březina, který k soudu nedorazil, je vyjednávačem sociální demokracie o koalici na pražském magistrátu. Odvolací zasedání se původně mělo konat už v září, tedy před komunálními volbami, pro které Březina figuroval i v roli volebního manažera ČSSD, soud jej však odročil, protože jeden ze členů odvolacího senátu onemocněl.

"Vina tam je jasná. (...) Myslíme si, že takhle se člověk veřejně činný chovat nemá," zdůvodnila rozhodnutí soudu předsedkyně odvolacího senátu Eva Burianová. Podle ní Březina zamlčel valné hromadě dopravního podniku okolnosti, které tvořily zákonnou překážku jeho členství v dozorčí radě. Jakožto člen několika rad přitom byl v těchto záležitostech dostatečně zběhlý.

"Dnešní rozhodnutí soudu jsem očekával, neboť odvolací soud vždy vrátil několik rozhodnutí soudu první instance, které mne několikrát zprostilo obžaloby. Nadále se cítím naprosto nevinen. Po poradě s obhájci zvolím všechny další možnosti, jak se tomuto rozhodnutí bránit," sdělil Březina, který k soudu nedorazil. Jeho advokát Vojtěch Novotný doplnil, že určitě podá dovolání.

Místopředseda pražské ČSSD a člen vyjednávacího týmu o koalici Petr Dolínek řekl, že výrok soudu na aktuální situaci ve straně nic nemění. "Zatím jsme neprojednávali personální obsazení míst v radě, ale s partnery jsme se domluvili, že každý má právo sám si určit jména," uvedl. Na magistrátu se rýsuje koalice vítězné ANO s ČSSD a Trojkoalicí (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), o Březinovi se neoficiálně mluví jako o možném radním pro dopravu. Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka by takové Březinovo angažmá bylo problém. "Uznávám, že v případě, kdy je zastupitel pravomocně odsouzen, tak je docela problematické, aby zastával volené funkce," řekl.

"Je to nová situace a budeme ji reflektovat nejpozději na pátečním jednání. Doufám ale, že ČSSD projeví dostatek reflexe a neohrozí sestavení koalice," řekla kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová (ANO). "Uvidíme, s čím ČSSD přijde na páteční jednání a koho navrhne do rady," řekl vyjednavač Trojkoalice Jan Wolf.

Čtyřikrát osvobozen

Podle rozsudku pobíral Březina od března 2007 do srpna 2011 neoprávněně plat za to, že byl předsedou dozorčí rady dopravního podniku. Na odměnách získal 290 tisíc korun. Funkci ale vykonávat nesměl, protože působil také v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz.

Březinova kauza se táhla dlouho. Obvodní soud pro Prahu 9 čtyřikrát dospěl k závěru, že politik se ničeho nezákonného nedopustil. Věc ale pokaždé vrátil do hry odvolací soud. Napopáté obvodní soud uznal Březinu vinným, proti čemuž se zastupitel odvolal.

Někdejší ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana vinu od počátku odmítal. Dopravní podnik prý nechtěl úmyslně podvést ani mu způsobit škodu, přičemž trestní zákoník definuje podvod jako úmyslný trestný čin. Při výkonu funkce v dozorčí radě se údajně opíral o stanovisko právní kanceláře, která tvrdila, že působení ve firmě Porcela Plus není překážkou pro činnost v radě dopravního podniku.

Související