Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel řadu chyb v nákupu sídla Úřadu práce ČR (ÚP) za 299 milionů korun.

Pracovní úřad prý dokonce uvedl nepravdivé údaje. Informoval o tom server Česká justice.

Zda to bylo důvodem pátečního odvolání šéfky ÚP Marie Bílkové, není jasné. ÚP prověrku nekomentoval, protože ještě nemá závěrečnou zprávu. Bílková ale řekla České televizi, že výsledky kontroly nedokládají porušení žádných předpisů.

Nákup budovy na pražské Letné za tři sta milionů korun schválila minulý rok přechodná úřednická vláda premiéra Jiřího Rusnoka v demisi. Vysloužila si kritiku, mimo jiné proto, že prodejce budovy, firma Alkatria, získala objekt od vydavatelství Economia jen za 140 milionů.

Prověrka NKÚ podle České justice ukázala například, že ÚP uvedl v žádosti o evropskou dotaci, která pokrývá čtyři pětiny nákladů na koupi, nepravdivé údaje o kancelářské ploše i celkové výměře budovy.

Úřad také podle kontrolorů přesvědčivě nezdůvodnil nutnost pořízení nového sídla.

"ÚP sice uvedl předpokládané hodnoty k navýšení počtu zaměstnanců, nicméně sám v písemné informaci pro NKÚ upozornil na velice nízkou vypovídací hodnotu těchto údajů, která pramení z toho, že ÚP nemá k dispozici počítačový personální systém," píše se podle serveru v kontrolním protokolu.

"Doložené údaje k navýšení počtu zaměstnanců proto mohou být jen stěží objektivním údajem o reálné potřebě optimální kapacity nově pořízené budovy," píše NKÚ.

Kontrolní protokol byl dokončen v polovině srpna. ÚP proti němu v září podal námitky, které však kontrolní úřad 6. října ve většině podstatných bodů odmítl. Bývalá ředitelka ÚP Bílková pochybení popírá. "V závěrečné verzi protokolu, který jsem samozřejmě viděla, není ohledně nákupu budovy žádné zjištění, které by znamenalo porušení nějakého právního předpisu ze strany Úřadu práce," řekla České televizi.

Mluvčí pracovního úřadu Kateřina Beránková nechtěla závěry NKÚ komentovat, protože ještě nebyla vypracována závěrečná zpráva, píše Česká justice.

Ministryně Marksová Tominová uvedla, že případ koupě sídla ÚP dotváří obrázek, který má o Bílkové již dlouho. "O tom nákupu víme, že byl problémový. Nicméně to doteď nemám oficiálně a paní Bílková se vždy hájila dvěma znaleckými posudky," řekla ministryně ČT.

Na nákup podalo stížnost sdružení Holešovice sobě spolu se sdružením právníků Frank Bold, podle kterých byly koupí budovy porušeny principy přiměřenosti, hospodárnosti a transparentnosti.

Transakci kvůli stížnosti prověřili úředníci spravující příslušný dotační program, podle médií ale pochybení neobjevili. Sdružení Holešovice sobě kvůli obchodu podalo také trestní oznámení.