Prezident Miloš Zeman udělí 28. října státní vyznamenání mimo jiné i slovenskému premiérovi Robertu Ficovi.

Uvedla to sobotní Mladá fronta Dnes (MfD) s tím, že předseda slovenské vlády je mezi hosty pozvanými na slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Jaké konkrétní vyznamenání dostane, není známo. Podle deníku půjde ale pravděpodobně o Řád bílého lva, nebo o Řád Tomáše Garrigua Masaryka. List dodává, že vyznamenání má být poděkováním za dobré sousedské vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem, které přetrvávají od rozdělení federace.

Mladá fronta Dnes také připomíná, že z podobných důvodů si už loni v březnu vyměnili nejvyšší státní vyznamenání tehdejší prezidenti Václav Klaus a Ivan Gašparovič.

V médiích se objevila i další jména lidí, které prezident zřejmě vyznamená, například režiséra Roberta Sedláčka a cestovatele Miroslava Zikmunda. Česká televize v pátek uvedla, že Zeman ocení státním vyznamenáním in memoriam faráře z Lidic Josefa Štemberku.

Státní vyznamenání prezident předá na Pražském hradě 28. října při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu. O ceremoniálu se v posledních dnech píše především v souvislosti s rozhodnutím prezidenta nepozvat na předávání rektory, s nimiž se v minulosti dostal do sporu.