Provoz pražského hlavního nádraží v sobotu narušil student z Ghany, kterého tam zadrželi policisté a speciální tým zdravotníků kvůli možnému nakažení ebolou. Místo speciálního biovaku ho ale převáželi na křesle s kolečky a přes něj přehodili černý igelitový pytel. Chlapec z toho údajně utrpěl trauma a Ghana si chce stěžovat. 

Tamní vláda plánuje podat na postup českých úřadů stížnost. S odvoláním na ghanskou velvyslankyni v Česku to napsal server BBC News

Student přiletěl na pražské Letiště Václava Havla s nachlazením. Nevyhledal ale doporučenou lékařskou prohlídku. Následně byl zadržen na hlavním nádraží, kde ho při převozu právě přikryli černým igelitem. Nádraží bylo kvůli tomu částečně uzavřeno. Testy u něj nakonec ebolu nepotvrdily.

Video z akce se objevilo na serveru YouTube, kde si toho všimla i světová média. Zásah pobouřil řadu Ghaňanů. V této zemi si epidemie vyžádala přes čtyři tisíce mrtvých. Nejhorší je situace v Guineji, Sieře Leone a Libérii.  Na záznamu je zdravotník ve speciálním obleku, který tlačí kolečkový vozík se studentem, přes kterého je přehozený igelit. Dvojici doprovázejí dva policisté. 

"Ministerstvo zahraničních věcí žádnou stížnost od ghanské vlády zatím neobdrželo. Pokud ji dostane, bude postupovat standardně jako v podobných případech," řekla mluvčí ministerstva Johana Grohová. 

"Vyšetření nebylo proti jeho vůli. Muž byl sice překvapen, ale se zdravotníky spolupracoval a nijak se nebránil," řekl Martin Šalek, mluvčí Nemocnice Na Bulovce, kam byl student převezen. "Situaci mu zdravotníci vysvětlili a on ji pochopil," dodal.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) k incidentu uvedl, že ochrana občanů ČR je na prvním místě. Problém s ghanským občanem, u něhož se pak onemocnění ebolou nepotvrdilo, nespočíval podle jeho informací primárně v postupu českých úřadů, ať zdravotnických či represivních, ale v tom, že dotyčný neuposlechl výzvy na letišti, utekl, nenechal se standardně vyšetřit a museli ho pak dohnat až na pražském hlavním nádraží.

"Takže primárně si myslím, že ne úplně standardně postupoval ten dotyčný. Pevně věřím, že se záležitost vysvětlí a že vlády všech ostatních zemí, tak jako naše vláda by to chápala, pochopí, že opatření k zamezení šíření takto nebezpečné infekce jsou velmi důležitá a realizovat je musíme," řekl Němeček.

V Česku zatím byla čtyři podezření na nákazu ebolou, u nikoho se však nepotvrdilo. Kvůli epidemii této smrtelné choroby v západní Africe rozhodla ve středu Bezpečnostní rada státu o zavedení kontrol všech pasažérů přilétajících do Prahy.

Cestující v letadle budou od úterý vyplňovat příletovou kartu, v níž mimo jiné uvedou, kde se pohybovali v uplynulých 42 dnech, což je dvojnásobek inkubační doby onemocnění ebolou. Pokud v této době navštívili africké státy, kde je epidemie eboly na vzestupu, budou muset vyhledat na Letišti Václava Havla lékaře epidemiologické služby, bude jim změřena teplota a provedeno další vyšetření. Kontrola se od stejného data zavádí také na letištích v Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně.

 
Zdroj: YouTube.com
Související