Na hlavním nádraží v Praze v sobotu večer zasahovali lékaři kvůli podezření na nebezpečnou infekční nemoc. Jednalo se o zahraničního studenta, který přicestoval z Afriky a vykazoval příznaky infekčního onemocnění. Po prohlídce v nemocnici nebyly zjištěny důvody, aby v nemocnici dál zůstával. Ve stejný den zasahovali lékaři i u ženy v Karlových Varech, u které bylo podezření, že by mohla být nakažena ebolou. Ani u ní se nákaza nepotvrdila.

Student přiletěl v sobotu z Ghany na pražské letiště, kde nevyčkal na vyšetření a policie ho následně zadržela na hlavním nádraží, které částečně uzavřela. Ghana není na seznamu zemí zasažených ebolou.

Na muže upozornil personál, policisté a speciální tým lékařů jej zadrželi až na pražském nádraží. "Jeho projevy byly pouze lehká rýma," řekla Čechová. Původně student směřoval na Bulovku na pozorování, pak byl propuštěn do domácího léčení.

Lékaři ebolu vyloučili i u ženy v Karlových Varech

Podezření na nákazu ebolou se u ženy převezené v sobotu z Karlových Varů do Prahy nepotvrdilo. Komplikace souvisely s dlouhodobým onemocněním. Zdravotní stav ženy se zhoršil v sobotu večer v jednom z karlovarských hotelů, zvýšené krvácení a informace o nedávném pobytu v Africe přiměly zdravotníky k preventivním převozu pacientky na specializované pracoviště nemocnice Na Bulovce.

Žena měla horečku a symptomy infekční choroby, před měsícem a půl se vrátila z Nigérie. Jelikož maximální inkubační doba u eboly je uváděna asi 21 dnů, předpokládali zdravotníci, že o tuto smrtelnou nemoc nejde. Vyšetření na Bulovce to nakonec potvrdilo.

Podezření na nákazu měli tento týden zdravotníci i u českého podnikatele, který se zhruba před třemi týdny vrátil z Monrovie v Libérii. Na lékaře se obrátil kvůli horečkám, jiné příznaky eboly ale nevykazoval. V pátek bylo oznámeno, že podezření na tuto smrtelnou nemoc vyvrátil test v Německu.

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879, přičemž nakaženo bylo celkem 8033 lidí.

Související