Letos Cardiff. Příští rok Turín. V roce 2016 možná Praha. Česká metropole usiluje u asociace ACES zřízené při Evropské komisi o cenu Evropské hlavní město sportu.

Od případného titulu si pražský magistrát slibuje také snazší dosažitelnost evropských dotací. O příspěvky podpory sportu mohou města od letoška nově žádat v rámci dotačního programu Erasmus plus. Na konkrétní projekty až do výše 15 milionů, na investice do sportovní infrastruktury až do 50 milionů korun.

Pro sportovní oddíly, svazy, provozovatele hal či hřišť, kteří jsou mnohdy při svém fungování závislí na finanční spoluúčasti města, to znamená, že by mohli doufat ve větší podporu od města.

"Titul by nám sloužil jako jisté potvrzení toho, že jsme v oblasti sportu důvěryhodnou institucí. Získávání dotací by pak bylo snazší," tvrdí pražský zastupitel Lukáš Manhart (TOP 09). Praha nyní na sport ze svého rozpočtu vydává ročně kolem 350 milionů korun.

Kandidaturu na Evropské hlavní město roku připravoval bývalý hokejový brankář, dnes funkcionář hokejové Sparty a člen zastupitelstva za Nezávislé Petr Bříza. "Jasně jsme si dali za úkol, že to musí být nízkonákladový projekt, například Antverpy při předešlé kandidatuře do toho daly miliony eur a udělaly si z toho obrovské PR. My jsme komisi jen předložili analýzu a prezentaci toho, co v oblasti sportu děláme," poznamenal Bříza. "Pokud bychom cenu získali, byl by to dobrý signál, že Praha, ač nebývá považována za přívětivé místo pro sport, jím je," dodal.

Jiné záměry než dodat Praze titulem větší prestiž a možná získat snazší cestu k evropským dotacím magistrát hlavního města zatím nemá. Nakládat s možným titulem bude až příští zastupitelstvo.

Kromě ceny Evropského hlavního města sportu uděluje ACES ještě podobný titul Evropské město sportu, kterých bývá každý rok zpravidla víc. Jedním z nich je pro letošek španělská Córdoba, bulharský Plovdiv a také Ostrava.

Do projektu spojeného se zhodnocením ceny a s prezentací titulu investovala tamní radnice z rozpočtu města 30 milionů korun. "Uspořádali jsme řadu akcí jako City Cross Sprint, Street hokej, Porubajk. Vytvořili jsme speciální aplikaci webové stránky," vypočítává aktivity projektu Šárka Mokrá z odboru sociálních věcí, školství, sportu a volnočasových aktivit ostravské radnice.

Související