Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně víc než o miliardu korun na daních. Český sport tak přichází nejméně o 250 milionů korun, které by přineslo přímé zaslání části těchto odvodů Českému olympijskému výboru. Uvedla to studie auditorské společnosti KPMG.

"Sport mládeže je dlouhodobě podfinancován, oproti roku 1995 máme pětkrát víc obézních dětí. Přitom 250 milionů korun za rok znamená až o 50 tisíc sportujících dětí více. Nelegálové na sportu parazitují," řekl předseda olympijského výboru Jiří Kejval. Situaci je podle něj třeba urychleně řešit a předložit vládě novou legislativní úpravu loterijního zákona.

Legální provozovatelé loterií a kurzových sázek mohou nyní poskytnout až čtvrtinu tzv. loterijní daně, která činí 20 procent, na sport mládeže prostřednictvím Českého olympijského výboru. Učinily tak společnosti Sazka, Tipsport, Chance a Českomoravská loterijní.

Český sport v roce 2014 očekává až 400 milionů korun. Prvních 90 milionů korun již ČOV obdržel a rozdělil jednotlivým svazům. K dnešnímu dni výbor odeslal přes 50 milionů korun přímo do svazů, které je začnou využívat na sport mládeže.

"Příjmy pro stát i sport však musíme maximalizovat. Současná situace, kdy někdo daně platí a někdo ne, je neudržitelná," upozornil náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

U kurzových sázek je podle studie KPMG obrat legálního a nelegálního trhu přibližně stejně velký. "Státu unikají stamiliony, proto změnu pravidel považujeme za nutný krok. Jak zjistila naše studie, i v zahraničí je současným trendem hledání řešení, jak regulovat loterijní trh a zvýšit příjmy z něj plynoucí," doplnil Ondřej Špaček z KPMG.

Úprava loterijního zákona by tomu měla zabránit

Ministerstvo financí nyní proto připravuje novou úpravu loterijního zákona, na základě které by se zahraniční on-line provozovatelé museli registrovat a platit v Česku daně. Závodský předpokládá, že ministerstvo návrh předloží do vlády na přelomu roku. Provozovatelé on-line sázek nesouhlasí se dvěma podmínkami, a to mít v ČR sídlo a kamennou pobočku.

Postihy za sázení bez licence mohou dopadnout i na samotné sázející. Závodský připomněl případ, kdy ministerstvo udělilo uživateli, který vyhrál u neregistrovaného internetového provozovatele, pokutu 850 tisíc korun.

Na webu ministerstva financí je zveřejněn seznam legálních provozovatelů on-line loterií a sázek. Český olympijský výbor zároveň společně s Českou televizí chystá osvětovou kampaň, do níž se zapojí i čeští sportovci.

Nyní loterijní zákon povoluje provozování sázkových her a loterií pouze právnickým osobám se sídlem v ČR. Tento požadavek je ale v rozporu se smlouvou o volném pohybu zboží a služeb v rámci EU. ČR se zavázala požadavek odstranit do 1. ledna 2014, poté požádala o prodloužení lhůty o jeden rok. Při nepřijetí opatření hrozí Česku pokuta. "Ve chvíli, kdy Evropská komise zaregistrovala naši aktivitu, je velmi pravděpodobné, že proti nám nebudou podnikat další kroky," dodal Blaha.

Související