Obvodní soud pro Prahu 8 zamítl žalobu hlavního města na společnost Copa Retail, která vlastní Škodův palác v Jungmannově ulici. Praha se dožadovala snížení nájmu v následujících letech. Nájem nyní činí zhruba 200 milionů korun ročně.

Podle rozhodnutí soudu nepatří senátu rozhodovat o výši nájemného, ceny služeb ani výši inflační doložky, které město napadlo, sdělila Jitka Novotná, mluvčí majitele paláce Guyana Holding. Praha rozhodnutí soudu podle mluvčí magistrátu Petry Hrubé zatím neobdržela.

"Vždy jsme si byli jisti svojí pozicí a rozhodnutí soudu samozřejmě vítáme. Jak ale stále opakujeme, navzdory tomuto důležitému vítězství nabízíme možnost jednání o férovém mimosoudním urovnání sporu," uvedla Abigail Schaeffer ze společnosti Guyana Holdings.

Praha podala žalobu kvůli údajně předraženému nájmu paláce loni v únoru. Jak bude město dále postupovat, zatím není jasné. "Ještě jsme neobdrželi rozhodnutí. Až si jej prostudujeme, rozhodneme se o dalším postupu," řekla Hrubá.

Do Škodova paláce město v éře exprimátora Pavla Béma (ODS) sestěhovalo většinu úředníků pražského magistrátu. Původně odhadovalo, že sestěhováním a pronájmem uvolněných budov ročně ušetří desítky milionů korun. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by ale celková částka vyplacená městem převýšila 4,4 miliardy. V minulosti přitom podle kritiků byla možnost koupit budovu za 1,5 miliardy korun.

Související