Lobbista Ivo Rittig, obviněný v kauze tunelování firmy Oleo Chemical, byl propuštěn na svobodu. Celkem policie propustí šest z deseti obviněných, ale u jednoho žádá státní zástupce odebrání pasu. Pro zbylé čtyři lidi navrhlo pražské vrchní státní zastupitelství vazbu.

Podle České televize vazbu opustila i členka vedení Oleo Chemical Alena Mašková, která původně měla ve vazbě zůstat. O případných vazbách jedná od 11.00 liberecký soud, protože v Liberci má Oleo Chemical svůj závod.

Kromě Rittiga a Maškové se z cely dostal také Rittigův právník David Michal a provozní šéf údajně vytunelované firmy Oleo Chemical Radomír Kučera. V pětici, o jejíž vazbě rozhoduje liberecký soud, figurují Michalův bratr Petr a další Rittigova právnička Karolína Babáková.

Dále jde údajně o dva zástupce firmy Oleo Chemical – mohlo by jít o její zakladatele Michala Urbánka a Kamila Jirounka a také o bývalou jednatelku společnosti Peskim.

"Jsem na svobodě," uvedl právník Michal. Zároveň potvrdil, že u jeho bratra Petra, který je také v kauze obviněn, byl podán návrh na vazbu. "Myslím, že to obvinění je zcela nesmyslné. Podle policie šlo o to, že by si pánové z Oleo Chemical měli nechat vykrádat vlastní firmu, a ještě s tím souhlasit. Velmi rychle se ukáže, že ta konstrukce policejního orgánu nemá šanci obstát. A pan Rittig na tom nemohl mít žádný podíl," doplnil.

Sám Rittig nechtěl cokoli komentovat. Skupina, která podle vyšetřovatelů kromě vyvádění peněz prala špinavé peníze a krátila daně, byla zadržena v pátek.

"Podal jsem návrh na propuštění mého klienta, a tomuto návrhu bylo vyhověno," řekl Kučerův obhájce Daniel Volák. "Můj klient k věci vypovídal, z našeho pohledu se ho obvinění netýká přímo. Věřím, že postupně vyjde najevo, že v této věci není trestně odpovědnou osobou," uvedl. Kučerův advokát doplnil, že proti obvinění podal stížnost. Stejně postupovala i Rittigova obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová.

Páteční domovní prohlídka v Rittigově rezidenci byla podle jeho advokátky zbytečná, protože veškerou elektroniku a dokumenty policie odnesla už při předchozích prohlídkách před rokem. "V podstatě (nyní) ani žádné významné věci policií odneseny nebyly," dodala Kožiaková Oboňová.

Biosložky pro Čepro

Policie v pátek v souvislosti s kauzou údajného vytunelování Oleo Chemical zasahovala na různých místech v Praze včetně Rittigovy vinohradské vily. Ve skupině zadržených jsou podle médií kromě Rittiga jeho právníci Karolína Babáková a David Michal či lidé z vedení Oleo Chemical.

Jedním z obviněných je také Rittigův obchodní partner Peter Kmeť zastupující firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Kmeť ale zadržen nebyl a nefiguruje ani v pětici, pro niž žalobce žádá vazbu.

Aktuální případ se týká dodávek pro společnost Čepro, státního distributora paliv, řekla serveru Lidovky.cz Rittigova právnička.

Kmeť byl už dříve obviněn s Rittigem, Michalem a dalším lobbistovým advokátem Markem Stubleym v případu údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. Kauza Oleo Chemical už ale podle lobbistovy advokátky souvislost s dopravním podnikem nemá, ačkoli nynější obvinění stojí na podobné smlouvě s Cokeville Assets jako v případě jízdenek.

Hlavní majitelé Oleo Chemical Kamil Jirounek a Michal Urbánek začínali v roce 2004 s výrobou látek, které se povinně jako biosložka přidávají do nafty, uvedl server Lidovky.cz. V roce 2006 biosložku nabídli Čepru. Jenže podle šéfa Čepra Jana Duspěvy nedokázalo Oleo Chemical zajistit stabilní dodávky a podle dalších lidí z byznysu přicházeli Jirounek a Urbánek často s nápady, na které žádali půjčky, jež pak ale mnohdy nebyli schopni splácet, píše server.

Zakladatelé údajně vytunelované Oleo Chemical podle Lidovek byli spojeni s byznysmeny Františkem Kochem či Petrem Sisákem, známým z kauzy Key Investments. Tato skupina se prý podílela na řízení některých bank, které v 90. letech zkrachovaly – Ekoagrobanky či První slezské banky. Jirounek se také dostal do těsné blízkosti podnikatelů kolem uprchlého Radovana Krejčíře, z nichž někteří byli zavražděni, píše server.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist