Po mnoha letech se blíží ke konci kauza takzvané justiční mafie. Žalobci navrhli tehdejší nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové, že jí vrátí náklady řízení, ona zase nebude brát zpět svoji omluvu.

Benešová musela po předchozím rozsudku zaplatit 400 tisíc korun jako náklady na řízení. Na pokyn soudu se před dvěma lety také omluvila někdejším představitelům justice. Znění smíru musí ještě schválit pražský vrchní soud.

"Věc je stará, dlouho se táhne. Omluvu jsem učinila před dvěma lety a těžko ji budu brát zpět," řekla Benešová.

Případ takzvané justiční mafie se táhne už od roku 2007, kdy Benešová pronesla na adresu své nástupkyně ve funkci Renaty Vesecké, někdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce či tehdejšího místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery výroky, kterými je spojila s ovlivňováním některých případů - například někdejšího vicepremiéra a současného senátora Jiřího Čunka. Sedm lidí, které zmínila, na Benešovou následně podalo žalobu na ochranu osobnosti.

V současné době už jsou žalobci pouze čtyři: Němec, Kučera, Vesecká a její exnáměstek Karel Černovský.

"Účastníci řízení už smír schválili mezi sebou. Jeho znění jsme zaslali soudu s návrhem, aby dnešní jednání odročil a smír schválil bez nařízení jednání, což je procesně možné. Důvod to má ryze praktický - aby všichni účastníci řízení a jejich advokáti nemuseli chodit k soudu," vysvětlil Němcův advokát Petr Toman, který ve čtvrtek do soudní budovy jako jediný dorazil, aby se přesvědčil, že odvolací senát o návrhu smíru skutečně ví.

Toman doplnil, že nyní nezbývá než čekat, až soud své rozhodnutí doručí do datových schránek. K obsahu smíru se do té doby vyjadřovat nechtěl. 

To, že se Benešová musí omluvit, stanovil pravomocně pražský vrchní soud v roce 2011. Podle odvolacího senátu totiž výroky zasáhly do osobnostních práv žalobců a neprokázalo se, že by tvrzení o justiční mafii mělo reálný základ. Soud Benešové navíc nařídil uhradit náklady soudního řízení, přesahující 400 tisíc korun.

Nejvyšší soud však toto rozhodnutí počátkem loňského roku zrušil jako nesprávné s tím, že advokátka Benešová výroky neporušila etická pravidla své profese. Ústavní činitelé by navíc měli strpět vyšší míru kritiky než řadoví občané. Vrchní soud tedy měl znovu zvážit, zda míra kritiky z úst Benešové nebyla přípustná.

Nové projednání věci nařídil odvolací senát Romany Vostrejšové na čtvrtek, v uplynulých dvou letech jednání celkem čtyřikrát odvolal nebo odročil. Čtvrteční zasedání zrušil poté, co ho strany sporu v předvečer jednání informovaly o vzájemné snaze uzavřít smír.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist