Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nesouhlasí s tím, že by se měl omlouvat komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi, kterého nazval "komunistickým fízlem". Ve středu na sociální síti Twitter uvedl, že omluvit se mu by znamenalo urážku jeho obětem.

K poznámce Kalousek připojil i odkaz na video, kde Ondráček vystupuje ještě coby mladý příslušník bezpečnosti. 

Omluvu mu v úterý nařídil mandátový a imunitní výbor sněmovny. Zatímco Ondráček rozhodnutí uvítal, Kalousek se už odvolal.

Na facebookové stránce TOP 09 navíc Kalousek dodává: "Před chvílí jsem převzal oficiální rozhodnutí mandátového a imunitního výboru, který mi ukládá, abych se bývalé Jakešově mlátičce z Palachova týdne – poslanci Ondráčkovi – omluvil za to, že jsem řekl, že byl komunistický fízl. V rozhodnutí se píše, že to označení je "urážlivé a nevhodné".

Pokud by tak udělal, urazil by prý "všechny ty, kterým komunističtí fízlové typu poslance Ondráčka ničili životy, mlátili je za jejich názory a rozháněli je vodními děly". 

Samotné rozhodnutí výboru, ve kterém mají většinu strany vládní koalice, označil za hanbu, na které se nebude podílet. 

Podle serveru Echo.cz by mu v případě, že se neomluví, hrozila pokuta ve výši jednoho měsíčního platu. V jeho případě by to mohlo být nejvýš 55 900 korun. 

Výbor ještě v úterý oba poslance vyslechl. "Mně postačí omluva na tom samém místě, kde jsem byl takto označen," řekl po slyšení Ondráček. Argumentuje tím, že pod pojmem "fízl" je obecně vnímán pracovník nebo spolupracovník někdejší Státní bezpečnosti, zatímco on působil u Veřejné bezpečnosti.

"Řekl jsem, že pokládám ten termín za zcela přiměřený, protože termín komunistický fízl odpovídá standardům obecné češtiny. A vyjdeme-li z premisy, že termín komunistický není vulgární, pak to neobsahuje ani žádný vulgarismus," řekl Kalousek novinářům při odchodu z výboru. Termín "komunistický fízl" se podle něho používal běžně na adresu příslušníků, kteří v roce 1989 zasahovali proti demonstrantům při takzvaném Palachově týdnu.

Ostrá slova padla na plénu při červnové schůzi sněmovny při projednávání předlohy ODS, podle které by šéfa Finančního analytického útvaru ministerstva financí nejmenoval ministr, ale vláda na jeho návrh. Činnost útvaru by kontrolovala sněmovní komise.

 
"Poslanecká sněmovna má funkci nejenom zákonodárnou, ale taky kontrolní. Vy opravdu na tu kontrolní funkci chcete rezignovat? Vy ji nechcete mít? V duchu té komunistické mlátičky, která mluvila přede mnou, u které mi je úplně jedno, jestli byla, nebo nebyla na Václavském náměstí, protože to prostě byl komunistický fízl a jeho názory nemůžu brát vážně?" řekl v debatě Kalousek.

Další omluva za "podrazáka"

Místopředseda TOP 09 se v úterý na plénu omlouval také předsedovi poslanců ČSSD Romanu Sklenákovi za to, že ho minulý týden při debatě o protiruských sankcích označil za podrazáka. Sklenák tehdy navrhl přerušení schůze, podle Kalouska tím porušil dohody a o Sklenákovi pak řekl, že ho bude pokládat za podrazáka, který porušil dané slovo.

Později Kalousek řekl, že neměl správné informace. "Ten výrok byl nemístný a nespravedlivý, což mě mrzí, a prosím pana předsedu, aby přijal moji omluvu," řekl. Sněmovna jeho slova odměnila potleskem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist