Česko má podle dostupných statistik vůbec prvního odsouzeného za terorismus - tedy za trestný čin, jenž se ve své současné podobě dostal do trestního zákona novelou z roku 2004.

Jde o rozsudek nad Zbyňkem Průšou, kterého pražský městský soud uznal vinným loni v listopadu. Verdikt nyní nabyl právní moci. Neodvolal se proti němu ani Průša ani státní zástupce.

V porovnání s tím, jak je pojem "teroristický útok" běžně chápán, se prohřešek dvaačtyřicetiletého Průši jeví jako poměrně banální.

Nezaměstnaný muž posilněný alkoholem odeslal v roce 2012 tehdejšímu ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) dva výhrůžné e-maily, ve kterých kvůli nespokojenosti se svou životní situací mimo jiné tvrdil, že se oblepí několika kilogramy silné výbušniny a "pokusí se všechny zlikvidovat najednou uprostřed nějakého důležitého zasedání vlády, kde se bude nacházet co nejvíce jejích členů".

Svou hrozbu nenaplnil. Trestní zákoník však stanoví, že pro spáchání teroristického útoku stačí i samotné vyhrožování provedením útoku v úmyslu narušit základní politickou strukturu České republiky a protiprávně přinutit vládu, aby něco konala.

Průšovi za skutek hrozilo až 15 let vězení. Státní zástupce pro něj požadoval nepodmíněný trest vězení při spodní hranici zákonné sazby, která činí pět let, případně tříletou podmínku. Soud se muži nakonec rozhodl uložit dvouletý podmíněný trest se čtyřletou zkušební dobou a zároveň dohled probačního úředníka. Ten má Průšovi mimo jiné poradit, pokud by se opět ocitl v tíživé sociální situaci.

Žalobce se u soudu neúspěšně snažil prokázat, že Průša je obdivovatelem totalitních režimů a diktatur. Svědci z řad Průšových přátel nenápadného muže popsali jako mírumilovného člověka, kterého baví čtení a má rád přírodu a tramping.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist