Poslanecký klub TOP 09 a Starostů nově povede exministr financí Miroslav Kalousek, který neuspěl ve volbě místopředsedy sněmovny. Do této funkce klub nominuje svého dosavadního šéfa Petra Gazdíka. Poslanci TOP 09 o tom rozhodli jednomyslně.

Zákonodárci ve středu zvolili tři místopředsedy dolní komory, čtvrté křeslo ale zůstalo neobsazeno. Ve druhém kole se o něj neúspěšně utkali Kalousek se šéfem hnutí Úsvit Tomiem Okamurou. Ten dostal v obou kolech tajné volby víc hlasů než 1. místopředseda TOP 09.

Nová volba místopředsedy se uskuteční na druhé sněmovní schůzi, která začne příští středu dopoledne. Nominace mohou strany podávat do pondělního večera.

Místopředsedy sněmovny se zatím stali Jaroslava Jermanová (ANO), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Vojtěch Filip (KSČM). Už v prvním kole vypadla bývalá předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS).

Vedení sněmovny po ní převzal sociální demokrat Jan Hamáček.

Dění ve sněmovně jsme sledovali celou středu on-line. Podívejte se.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist