V říjnových volbách si lidé vyberou téměř 70 tisíc zastupitelů. Na výběr budou mít z 230 tisíc kandidátů, což je nejvíce v historii.

Například nejdelší příjmení má marketingová manažerka Petra Albuquerque e Castro Coelho. Nejstaršímu kandidátovi je 95 let a ve Šléglově chce získat místo v zastupitelstvu téměř polovina obyvatel.

Přečtěte si kuriozity letošních voleb:

Nejčastěji kandiduje Novák, Novotný a Svoboda

Letos, stejně jako v minulých i předminulých komunálních volbách, kandiduje nejvíce lidí s příjmením Novák - celkem 1099. Na druhém místě skončil Novotný a na třetím Svoboda, který tak vystřídal Dvořáka.

První ženské příjmení se objevuje na šesté pozici. Novákových letos kandiduje 541. Počet žen s tímto příjmením, které chtějí do zastupitelstev, stoupá v každých volbách.

Do voleb jde 51 Pátků, 19 Dubnů a 16 Středů

Na kandidátkách se objevují i "kalendářová" příjmení. Nejčastěji (51krát) jdou do voleb Pátkové. Muži s příjmením Středa kandidují 16krát, Sobotové 12krát a najdou se i dva Čtvrtkové a jeden Neděle. Naopak do zastupitelstev nechce Pondělí ani Úterý.

Kromě "dnů v týdnu" kandidují také "měsíce" - 19 Dubnů, 2 Lednové a po jednom Červenci a Listopadu.

Nejdelší příjmení má 27 znaků

Petra Albuquerque e Castro Coelho se pyšní nejdelším příjmením ze všech 230 tisíc kandidátů. Včetně mezer má 27 znaků. Tato marketingová manažerka kandiduje za Stranu nezávislých občanů Prahy 5.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se