Zadarmo jezdí lidé městskou hromadnou dopravou už v desítkách měst světa, mimo jiné v metropoli Estonska - Tallinnu. V Česku tuto službu poskytuje Frýdek-Místek, Hořovice a Třeboň.

Už brzy by ale lidé mohli cestovat zdarma i v dalších městech republiky. Před komunálními volbami se téma bezplatné MHD objevuje v programech řady stran i hnutí a vychází právě z frýdecko-místeckého experimentu.

Tam zavedli dopravu zdarma v roce 2011. Lidé si musejí pouze koupit kartu za 300 korun, kterou si poté každý rok za korunu obnovují. Nárok na bezplatnou MHD má ve Frýdku-Místku každý, kdo nemá vůči městu žádný dluh, například za svoz odpadu nebo za dopravní přestupek.

"Provozování MHD zdarma nás ročně stojí necelých deset milionů korun," řekl serveru IHNED.cz primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD). Právě kvůli milionovým výdajům ale bezplatnou MHD od začátku kritizuje tamní opozice. "Je to nerozumné a nespravedlivé utrácení," tvrdí například Petr Konůpka (zvolen za ODS).

Radnice si ale libuje, že lidé už tolik nejezdí autem. Zatímco rok před spuštěním projektu cestovalo MHD ve Frýdku-Místku 3,8 milionu lidí, loni jich bylo o dva miliony více. I proto se koncept na Frýdecko-Místecku od září opět rozšiřuje, celkem se bude jezdit zadarmo do 17 okolních obcí. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se