Ministerstvo školství odebralo svou záštitu projektu Muslimové očima českých školáků, který měl středoškolským studentům přiblížit odlišnou kulturu a vychovávat je k toleranci.

Podle ministra Marcela Chládka (ČSSD) měli někteří rodiče z projektu obavy a zrušení podpory doporučili také odborníci. Projekt zatím v žádné škole nezačal. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize (ČT).

Projekt dva roky připravovali odborníci a studenti Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Pro střední školy je dobrovolný. Ministerskou záštitu získal letos v lednu od tehdejšího ministra Dalibora Štyse, teď byla zrušena.

"Tak jak se připravovala ta realizace a i z těch důvodů obav jednotlivých rodičů, odborníci na danou problematiku doporučili spíše tuto záštitu odejmout," řekl televizi Chládek. "Rozhodně žádní rodiče dětí se nesetkali v praxi s tímto projektem," uvedla organizátorka projektu Klára Popovová.

Za propagandistický a jednostranný, připravený tak, aby vykresloval islám v příznivém světle, považují projekt autoři facebookové stránky Islám v ČR nechceme. To odmítl Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu Akademie věd ČR, podle kterého se informace obsažené v projektu zakládají na pravdě a jde jen o didaktickou příručku.

O projekt se podle ČT nyní zajímá jen několik středních škol. Třeba pražské Gymnázium Jana Keplera je rozhodnuto se do něj zapojit, přestože ministerstvo svou podporu stáhlo.

Zástupci sdružení Islám v ČR nechceme ve čtvrtek doručili do Poslanecké sněmovny petici proti udělení vyššího stupně náboženské registrace pro Ústředí muslimských obcí. Archy podepsalo podle jejich informací přes 22 tisíc lidí.

Muslimské ústředí přitom žádost o přiznání zvláštních práv, které státem uznaným církvím lze udělit po desetileté registraci, zatím nepodalo, a navíc zřejmě nesplňuje některé další podmínky. Desetiletá lhůta Ústředí muslimských obcí uplyne 17. září.