Změny ve školství se dotknou všech jeho úrovní, od mateřských škol až po univerzity. Postupná reforma má začít od učitelů, kteří se dočkají kariérního řádu, vzdělání s ohledem na praxi a kvalitních pomůcek. Zvláštní ohled chce ministr Marcel Chládek (ČSSD) brát na technické vzdělávání, děti k němu mají být vedeny už od předškolních let.

I kvůli tomu spustil fond s penězi na rozšíření kapacit v mateřských školách. Místo musejí mít všechny děti, protože poslední rok předškolní výchovy bude povinný. "To zrealizujeme ve třech rovinách. Na úrovni mateřské školy, přípravné třídy základní školy a v domácím vzdělávání," vysvětluje ministr.

Co je nejpodstatnější změna, kterou pro školství chystáte?

Pokud chceme něco měnit, musíme začít u učitele. Abychom měli dobré učitele, chci od září 2015 zavedení kariérního řádu, nejdříve v pilotní fázi. Poprvé v historii se podařilo výrazně navýšit rozpočet – o 4,2 miliardy. Z toho půjdou 2 miliardy na platy učitelů, půl miliardy na platy nepedagogických pracovníků.

Při zavedení kariérního řádu se ale musíme bavit i o vzdělávání učitelů. Už jsem zahájil debatu s pedagogickými fakultami o změně vzdělávání učitelů tak, aby měli více praxe a mnohem užší spolupráci s jinými fakultami. Kromě platu a vzdělání učitelé potřebují také kvalitní pomůcky a zázemí. Proto například navyšujeme o tři sta milionů rozpočet na vzdělávání učitelů a na pomůcky.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se