Prezident Miloš Zeman řekl, že již nikdy nebude hostem pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Reagoval tak na nedělní vydání, v němž moderátor diskutoval s premiérem Bohuslavem Sobotkou o služebním zákoně a politických náměstcích.

Zeman, jenž na média útočí často, v rozhovoru pro rádio Frekvence 1 uvedl, že moderátor udělal z neznalosti nebo úmyslu "obrovský kiks", po kterém do pořadu již nepřijde. Dramaturgyně diskusního pořadu Hana Andělová reagovala, že tvůrci pořadu si za kritizovanými argumenty stojí.

Takzvaní političtí náměstci, s nimiž počítá návrh služebního zákona, se v poslední době stali předmětem neshod mezi prezidentem a koaliční vládou. Zeman požaduje, aby ze zákona vypadli, protože jsou podle něj zbyteční. Koalice jeho požadavek odmítla. Zeman v debatách argumentoval i tím, že v jeho vládě z let 1998 až 2002 žádní političtí náměstci nebyli.

Za toto tvrzení ho v neděli pokáral právě Václav Moravec, podle něhož měl Zeman ve svém kabinetu řadu politických náměstků ze sociální demokracie.

"Jestliže novinář řekne, že prezident lže, a potom je usvědčen z nepravdy, tak je to buď podvodník, nebo amatér. Já jsem se rozhodl na to reagovat podobně jako Václav Klaus, který k Václavu Moravcovi nikdy nechodil. Já jsem mu dal dvě příležitosti a třetí mu už nedám," řekl Zeman v pořadu Pressklub, který se bude vysílat v neděli.

Mluvčí ČT Alžběta Plívová na dotaz ČTK uvedla, že slova pronesená moderátorem jsou podložena důkladnou rešerší, která vycházela i z důvodové zprávy k návrhu zákona o státní službě. Dramaturgyně pořadu Andělová dodala, že neví, o jakém "obrovském kiksu" prezident mluví. "Po celou dobu existence Otázek se snažíme upozorňovat na klamání politiků a institucí, od čehož nás nemohou odradit žádné výhrady v tom smyslu, že někdo z potenciálních hostů do pořadu nepřijde, byť by to byla hlava státu. Za argumenty, které předložil moderátor našeho pořadu, si samozřejmě stojíme," dodala.

Zeman ve středu poslancům ve sněmovně vysvětloval, že všichni náměstci v jeho vládě byli odbornými náměstky, protože měli na starost konkrétní odbory. Zmínil třeba současného ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který v jeho vládě sloužil na ministerstvu financí. Mládek přitom ve čtvrtek novinářům řekl, že na ministerstvu sice vedl několik odborů, zároveň byl ale v jistém smyslu politickým náměstkem.

Hlava státu v rozhovoru tradičně kritizovala údajně nízkou kvalitu žurnalistiky v Česku. Z minulosti připomněl například Karla Havlíčka Borovského nebo Ferdinanda Peroutku. "Já tady prostě takové lidi nevidím. Vidím tady sebevědomé fracky. A jak jsem v inauguračním projevu říkal, český novinář je kombinace minimálních znalostí a maximálního sebevědomí," podotkl. Dodal, že jeho přáním je, aby se v Česku objevil nový Peroutka.

V další diskusi na téma médií zmínil, že ta veřejnoprávní i soukromá trápí stejné problémy. "Rozdíl je pouze v tom, že soukromá média se někdy stávají černou kronikou, protože je víc zajímají dopravní nehody než politické události. A veřejnoprávní média mohou být, pevně doufám, že nejsou, ovlivňována politickým tlakem, a v takovém případě nezobrazují onen demokratický zápas mezi vládní koalicí a opozicí a většinou straní pouze tomu, kdo je právě u moci," dodal Zeman.