Tři měsíce zbývají do startu jedné z největších a nejsledovanějších IT zakázek. Ministerstvo práce začne v říjnu hledat firmu, která mu dodá systém na výplatu sociálních dávek. Je to právě ten systém, který se před dvěma lety snažil přepracovat ministr Jaromír Drábek z TOP 09. Následky jsou dobře známé: policejní vyšetřování, kolabující úřady práce a Drábkův konec v politice.

Výplatu dávek od letoška dočasně zajišťuje společnost OKsystem, k níž se ministerstvo muselo vrátit po nepovedeném Drábkově experimentu. Tým ministryně Michaely Marksové Tominové (ČSSD) se teď rozhodl vypsat otevřenou soutěž, přestože uvažoval i o tom, že by stát mohl celou firmu OKsystem koupit. A že by pak přes ni, její programy
a experty, systém provozoval sám. „Bylo to ale jen jedno z mnoha řešení,“ řekl ředitel ministerského úseku informatiky Robert Baxa.

Na papíře bude mít zakázka hodnotu 1,8 miliardy, vedení ministerstva ale předpokládá, že v soutěži cenu výrazně srazí. Podobně jako jsou – podle šéfa IT Baxy – podobné systémy levnější v Německu nebo v Rakousku. „Zkušenosti ze zahraničí nám ukázaly, že tam mají náklady výrazně nižší,“ dodal Baxa.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se