Lesy ČR chybovaly ve veřejných zakázkách na IT služby, nevypsaly otevřenou soutěž. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) státnímu podniku uložil půlmilionovou pokutu.

Rozhodnutí není pravomocné, firma se už odvolala. Případem se bude dál zabývat rozkladová komise předsedy ÚOHS.

Chyby se týkají zakázek na systémového integrátora a poskytovatele informačního systému. Lesy ČR zakázky zadaly zjednodušenou formou bez uveřejnění, aniž by k tomu byly splněny podmínky zákona o veřejných zakázkách.

Státní podnik pověřil realizací zakázky autora vítězného návrhu informačního systému, jelikož posuzoval návrh a realizaci jako jeden celek a domníval se, že nelze soutěžní návrh zcela oprostit od veškerých dodávek či licencí.

Podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje ale nelze vítěze soutěže o návrh vyzvat k poskytnutí služby, při níž nerozvíjí myšlenku soutěžního návrhu. Částí zakázky byly dodávky hardwaru a softwaru v souhrnné hodnotě téměř 150 milionů bez DPH.

"Zadavatel měl při realizaci takové zakázky postupovat standardním způsobem, tedy zvolit formu zadávacího řízení podle předpokládané hodnoty veřejné zakázky a umožnit tak soutěž mezi dodavateli," uvedl Rafaj.

Dodávky hardwaru a licencí softwaru podle něj nemusí být realizovány autorem vítězného návrhu. "Jedná se o dodání zboží běžně dostupného na trhu, jež může být realizováno více dodavateli v souladu s technickými parametry stanovenými v příslušném vítězném návrhu," dodal Rafaj.

Postup státního podniku mohl podle ÚOHS podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Při vypsání otevřené soutěže údajně mohly Lesy ČR obdržet i výhodnější nabídky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist