Skoro polovina Čechů se obává, že některý ze současných ozbrojených střetů ve světě přeroste do takových rozměrů, že ohrozí i Česko. Třetina lidí si myslí, že stát by měl obnovit povinnou základní vojenskou službu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas.

Obavu z konfliktu, který by se dotkl i České republiky, vyjádřilo v průzkumu 46 procent dotázaných, rovná polovina ale tento strach nesdílí. Jako nejrizikovější vidí Češi pro svou zemi boje na východní Ukrajině.

"Ta obava z nějakého širšího světového konfliktu, který by zasáhl i Česko, je hodně hnaná obavou z konfliktu na východní Ukrajině, do kterého se zapojuje NATO a Rusko – minimálně v symbolické, rétorické rovině," komentoval výsledky Daniel Prokop z agentury Median.

S výrazným odstupem lidé svůj strach spojovali s Tálibánem v Afghánistánu a radikálními islamisty v Iráku. Až pak následovaly obavy z konfliktu mezi Izraelem a Palestinou.

Pro návrat základní vojenské služby se vyjádřilo 37 procent Čechů. Podpora byla vyšší hlavně u starších ročníků, například u lidí od 60 let výše skoro poloviční. O něco větší podporu měly odvody podle Prokopa u žen než u mužů.

"Řada mužů s tím má nějakou negativní zkušenost a cítí nějakou empatii k mladší generaci, že si ten rok až dva života na vojně můžou odpustit," dodal.

Zachování nynějšího stavu, tedy brannou povinnost jen při ohrožení státu nebo válečném stavu, podpořilo 36 procent lidí, pro povinné odvody při nedostatku profesionálních vojáků se vyslovilo 23 procent.

Podle Českého rozhlasu si politici nepřejí návrat povinné vojenské služby pro mladé muže, armáda má být podle nich především profesionální. Kladně se k tomu však vyjádřili komunisté, kteří si dokážou představit několikaměsíční kurz.

Do parlamentu by měl na podzim zamířit návrh, který by dal vládě možnost zavést i v době míru plošné odvody. Podle médií se tak chce ministerstvo obrany vyrovnat s nedostatkem takzvaných záložáků, kvůli čemuž by armáda obtížně zvládala krizové situace.

Median se v průzkumu na počátku srpna dotazoval 1142 lidí ve věku od 18 let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist