Za úterní výpadek vydávání nových karet opencard může firma eMoneyServices, která je vlastníkem autorských práv opencard. Po jednání pražské rady to řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Podle něj EMS nepředala řádně systém Praze.

V úterý dopoledne v kartovém centru kvůli výpadku softwaru nebylo možné expresní vydávání nových karet. Firma EMS svou odpovědnost za výpadek prostřednictvím mluvčího Martina Opatrného popřela. O systém opencard se začala Praha starat poté, co jí vypršela smlouva s EMS.

Podle Hudečka se Praha domnívá, že dopolední výpadek v kartovém centru v Jungmannově ulici souvisí s přechodem podpory od EMS na Prahu.

"EMS odmítala podporu řádně předat," řekl Hudeček s tím, že konkrétní příčinu výpadku zjišťuje IT oddělení magistrátu.

Jakým způsobem firma předání správy opencard EMS narušila, konkrétně neřekl. Podle informací ČTK údajně chtěla firma předávací protokol městu dát až v úterý, smlouva však vypršela již v pondělí.

Hudeček rovněž uvedl, že svým jednáním firma narušila další možná vyjednávání o odkupu autorských práv. Za ně chce EMS více než 370 milionů, Praha to ale považuje za příliš drahé.

EMS nařčení Prahy odmítla. "Pan primátor lže. Do systému jsme nezasahovali a za dnešní výpadek žádnou odpovědnost neneseme. Správa opencard je výhradně záležitost Prahy," řekl mluvčí EMS Martin Opatrný. Firma prý žádnou žádost o předání od Prahy nedostala.

Správa systému znamená například údržbu softwaru, na kterém opencard funguje. V rámci správy jsou řešeny problémy se softwarem a případně i s jednotlivými kartami.

Praha tak bude moci software spravovat, avšak nemůže opravovat systémové chyby nebo software přeprogramovat. Nevlastní k němu totiž autorská práva, ta patří EMS. Vedení Prahy tvrdí, že cestujících se změna nijak nedotkne.

Projekt opencard, který dosud stál 1,35 miliardy korun, pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS). Opencard si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Skutečných uživatelů je kolem milionu. Přesný počet nedokáže uvést ani Praha ani EMS.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist