Praha přebírá od 15. června správu projektu Opencard. Informaci ČTK potvrdil v pátek dopoledne primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Podle magistrátu by tak všechny funkce karty měly fungovat stejně jako doposud.

Praha zajistila tým IT odborníků, kteří se budou o provoz karty starat. Podle vedoucího právního týmu Rostislava Pekaře z advokátní kanceláře Squire Sanders je takový postup v pořádku a z právního hlediska může Praha systém takto podporovat neomezeně dlouho.

S eMoneyServices (EMS) bude ale magistrát i nadále jednat, EMS chce mít dohodu do konce příštího týdne. Podle generálního ředitele eMoney Group Petr Stránského ale Praha ani dopravní podnik nemají právo systém využívat a služby k Opencard ani nejde poskytovat tak, aby k porušování zákona nedocházelo. Programátoři podle něj budou zasahovat do něčeho, co jim nepatří. 

Podle Stránského to navíc může mít vliv i na fungování karty. "Nemusí se to projevit hned, ale za čas se může stát, že se ztratí nějaké kupony nebo že nebude možné dohledat nějaké peníze," říká Stránský.

Systém by měl být spuštěn 16. června. Praha chce tak předejít tomu, aby po ní EMS vymáhala dluh za používání systému bez smlouvy tak, jak se tomu stalo v roce 2011. Za toto období teď EMS po Praze už peníze vymáhá. I proto magistrát tvrdí, že s EMS nemůže prodloužit smlouvu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se