Dozorčí rada Dopravního podniku hlavního města Prahy by ve středu do vedení IT oddělení měla dosadit Martina Jiránka, který se této problematice dříve věnoval ve státním podniku Lesy ČR.

Píšou o tom týdeníky Euro a Dotyk s tím, že Jiránka v květnu začala kvůli působení v Lesích ČR stíhat protikorupční policie. Podle Eura by dozorčí rada měla i odvolat finanční ředitelku Magdalenu Češkovou.

Jiránka začala protikorupční policie stíhat kvůli dvěma smlouvám s právnickými osobami o poskytování poradenské činnosti a o rekonstrukci infrastruktury ICT z roku 2007. Smlouvy prý nebyly nikdy uzavřeny a měly být vyhotoveny jen kvůli uplatnění fiktivní pohledávky 221 milionů korun za státním podnikem, píše Euro.

Podle týdeníku Dotyk Jiránek figuruje v kauze údajného podvodu za 12 miliard korun spolu s bývalými činiteli americké společnosti WIC Janem Dvořáčkem a Davidem Formáčkem.

Kauza souvisí s IT zakázkami lesů z roku 2007, následně se měli Dvořáček s Formáčkem dopustit v roce 2011 podle policie pokusu podvodně vylákat na českém státu 12 miliard v mezinárodní arbitráži. Policie podle Dotyku spustila akci před zhruba dvěma týdny.

"Ničeho jsem se nedopustil, je to jen snaha zakrýt větší nepořádky, kterým jsem se v Lesích ČR naopak snažil zamezit," řekl Dotyku Jiránek.

Koaliční TOP 09, ale i ČSSD si personální změnou v pražském dopravním podniku chtějí podle informací Eura posílit vliv ve firmě před komunálními volbami. Češková dopravní podnik chvíli vedla, působí v něm od roku 2010, v roce 2012 na krátký čas nahradila Vladimíra Liche.

Důvodem k jejímu odvolání má být údajná spolupráce s hnutím ANO Andreje Babiše. Češková se případnému odvolání bude podle neoficiálních informací týdeníku Euro tvrdě bránit.

Reakce tiskového mluvčí DPP Jiřího Štábla po zveřejnění článku: „Na jednání dozorčí rady DPP žádné personální změny řešeny ani navrženy nebyly, přičemž takováto agenda nebyla ani na programu dnešního jednání DR DPP.

Co se týče osoby pana Jiránka, jedná se o naprosto nepravdivou informaci. K žádné změně na pozici vedení jednotky IT nedochází. Rovněž údajné angažmá pana Jiránka v DPP musím touto cestou jednoznačně dementovat. Je to naprosto účelově vypuštěná dezinformace, v žádném případě se nezakládá na pravdě.“

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist