Dozorčí rada Dopravního podniku hlavního města Prahy by ve středu do vedení IT oddělení měla dosadit Martina Jiránka, který se této problematice dříve věnoval ve státním podniku Lesy ČR.

Píšou o tom týdeníky Euro a Dotyk s tím, že Jiránka v květnu začala kvůli působení v Lesích ČR stíhat protikorupční policie. Podle Eura by dozorčí rada měla i odvolat finanční ředitelku Magdalenu Češkovou.

Jiránka začala protikorupční policie stíhat kvůli dvěma smlouvám s právnickými osobami o poskytování poradenské činnosti a o rekonstrukci infrastruktury ICT z roku 2007. Smlouvy prý nebyly nikdy uzavřeny a měly být vyhotoveny jen kvůli uplatnění fiktivní pohledávky 221 milionů korun za státním podnikem, píše Euro.

Podle týdeníku Dotyk Jiránek figuruje v kauze údajného podvodu za 12 miliard korun spolu s bývalými činiteli americké společnosti WIC Janem Dvořáčkem a Davidem Formáčkem.

Kauza souvisí s IT zakázkami lesů z roku 2007, následně se měli Dvořáček s Formáčkem dopustit v roce 2011 podle policie pokusu podvodně vylákat na českém státu 12 miliard v mezinárodní arbitráži. Policie podle Dotyku spustila akci před zhruba dvěma týdny.

"Ničeho jsem se nedopustil, je to jen snaha zakrýt větší nepořádky, kterým jsem se v Lesích ČR naopak snažil zamezit," řekl Dotyku Jiránek.

Koaliční TOP 09, ale i ČSSD si personální změnou v pražském dopravním podniku chtějí podle informací Eura posílit vliv ve firmě před komunálními volbami. Češková dopravní podnik chvíli vedla, působí v něm od roku 2010, v roce 2012 na krátký čas nahradila Vladimíra Liche.

Důvodem k jejímu odvolání má být údajná spolupráce s hnutím ANO Andreje Babiše. Češková se případnému odvolání bude podle neoficiálních informací týdeníku Euro tvrdě bránit.

Reakce tiskového mluvčí DPP Jiřího Štábla po zveřejnění článku: „Na jednání dozorčí rady DPP žádné personální změny řešeny ani navrženy nebyly, přičemž takováto agenda nebyla ani na programu dnešního jednání DR DPP.

Co se týče osoby pana Jiránka, jedná se o naprosto nepravdivou informaci. K žádné změně na pozici vedení jednotky IT nedochází. Rovněž údajné angažmá pana Jiránka v DPP musím touto cestou jednoznačně dementovat. Je to naprosto účelově vypuštěná dezinformace, v žádném případě se nezakládá na pravdě.“