Do Moravskoslezského kraje by mohl zamířit nový investor, který by přinesl asi tisíc nových pracovních míst. V pátek to řekli pověřený ředitel agentury Czechinvest Ondřej Votruba a moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Bližší informace nechtěli s ohledem na ještě neukončená jednání sdělit.

"Jednáme s dalším hodně velkým projektem do Moravskoslezského kraje, ta jednání nejsou tak daleko," řekl Votruba. Investor podle něj pochází z Asie a mohl by zaměstnat podobný počet lidí jako jihokorejská gumárenská společnost Nexen, která plánuje postavit továrnu v průmyslové zóně Triangle v Ústeckém kraji.

V první vlně chce investovat 23,8 miliardy korun a zaměstnat přibližně tisíc lidí. "Počet pracovních míst je řádově podobný, investice je nižší," doplnil k možnému investorovi v Moravskoslezském kraji Votruba.

"Mohu potvrdit to, co říkal generální ředitel Votruba. Je to investice, o níž již několik týdnů hovořím, jednání probíhají velmi intenzivně. V tomto okamžiku to vypadá tak, že do prázdnin by mohlo padnout rozhodnutí, které by celou tu investici přiblížilo," řekl hejtman Novák.

Podle něj je výše investice v počtu pracovních míst podobná jako jihokorejské pneumatikárny na severu Čech. "V první fázi asi 80 procent Nexenu," uvedl Novách, což by znamenalo práci pro přibližně 800 lidí.

Hejtman navíc očekává multiplikační efekt, který by přinesl vznik dalších pracovních míst v rámci dodavatelských vztahů a oživení stavebního trhu, protože společnosti obvykle využívají místní firmy.

Moravskoslezský kraj má po Ústeckém druhou nejvyšší míru nezaměstnanosti v zemi. V dubnu zde bylo bez práce přes 88 tisíc lidí, míra nezaměstnanosti dosáhla 10,3 procenta.

Původně se kraj ucházel o Nexen, firmě nabízel pro jeho továrnu mošnovskou průmyslovou zónu, jejíž předností je podle Nováka především kvalitní napojení na silniční a do budoucna i železniční síť.

Kromě průmyslové zóny v Mošnově na Novojičínsku sází kraj například i na nedávno dokončenou průmyslovou zónu Dukla v Havířově na Karvinsku. Jsou to komplexně připravené pozemky, na nichž je možné začít ihned stavět. Podle Nováka k výhodám regionu patří i jeho poloha v blízkosti polské a slovenské hranice.

Za největší psychologickou výhodu při jednání s potencionálními investory považuje Novák působení automobilky Hyundai, která si postavila továrnu v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. "Dokazuje to, že region je schopen zabezpečit hladký průběh investice a má dostatek kvalifikované pracovní síly," uvedl před časem hejtman.

Za dobrou přidanou hodnotu pro investory považuje i působení mezinárodní školy v Ostravě, dostatečné kulturní a sportovní vyžití či blízkost Beskyd, kde lze trávit volný čas.