Češi a Češky začínají se sexem stále dříve, přistupují k němu ale zodpovědněji, ukázal průzkum Sexuologického ústavu na téma Sexuální chování v ČR.

Ten se opakuje každých pět let už od roku 1993 a jeho nejaktuálnější výsledky představili ve středu novinářům garanti výzkumu Petr Weiss a Jaroslav Zvěřina.

"Věk první soulože se vůbec poprvé dostal pod 18 let, dívky začínají už po sedmnáctém roce života a chlapci mezi sedmnáctým a osmnáctým rokem," uvedl Weiss.

Ocenil, že mladí přistupují k sexu zodpovědně.

Při intimní premiéře mělo 42 procent mužů kondom – v roce 2008 byla takových jen třetina – a 20 procent dívek antikoncepční pilulky. Přerušovanou soulož při prvním styku preferuje 13 procent párů.

Hormonální antikoncepci užívá v ČR celkem 60 procent žen, což je nejvíc za všechna sledovaná období.

"V tomto směru můžeme být spokojení, řadíme se na úroveň vyspělých západních zemí," podotkl Weiss.

Podle průzkumu stoupl počet sexuálních partnerů, muži jich za život přiznávají deset, ženy šest.

Jen pět procent žen není schopno dosáhnout orgasmu. V předchozích průzkumech bylo takových o tři procenta více.

Průzkum kromě toho ukázal, že každá desátá Češka zažila nedobrovolný sex, nejčastěji ze strany manžela či partnera. "V roce 2008 činil podíl sexuálních napadení partnerem 62 procent, v aktuálním průzkumu hrozivých 72 procent," upozornil Weiss.

Znásilnění jednou v životě přiznalo sedm procent žen, vícekrát tři procenta. Sexuální zneužití v dětství uvedlo jedno procento mužů; čtyři procenta žen jednou a jedno procento žen opakovaně.

Poruchy v sexuální oblasti trápí muže i ženy, u žen se o nich ale méně mluví. Přiznalo je 11 procent žen, při minulém průzkumu 20 procent.

U mužů, kteří uvedli poruchu v sexuální oblasti, se v 56 procentech jednalo o poruchu erekce a v 17 procentech o předčasnou ejakulaci, doplnil Zvěřina.

Od prvního šetření v roce 1993 se zásadně změnil názor na homosexualitu, zatímco názor na interrupci zůstal stejný.

Jako nemoc hodnotilo tehdy homosexualitu 33 procent mužů a 41 procent žen; nyní je to 19 procent mužů a 15 procent žen. Jako přirozený projev sexuality ji v roce 1993 hodnotilo 22 procent mužů i žen; nyní 36 procent mužů a 41 procent žen.

Interrupce je nepřípustná pro pět procent mužů i žen, za svobodné rozhodnutí ženy ji trvale označuje 54 procent mužů a 60 procent žen.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist